güneş enerjili kavanoz

dedim ki;

bu kavanozu ( ben kavanoz diyorum, onlar şişe demiş ) tanıtırlarken kullandıkları ” bu şişe hem su, hem de guneş ışığını tutuyor ” cümlesini okuyunca,onu tanıtmanın bir borç olduğunu gördüm.

kapağındaki güneş paneli sayesinde, yine kapağının içindeki pilleri şarj edip, altındaki ledler ile istenildiğinde bir kamp lambası misali kullanılabiliyor. ayrıca esas özelliği olan su taşımayı da ihmal etmiyor. acil durumlar da unutulmamış tabiki, içinde bir de kırmız led var ve bu kavanozu acil durum flaşörü olarak kullanmamızı da sağlıyor. oldukça pratik bir çözüm bence. mobil aygıt kavramını en iyi şekilde yansıtacak aparatlardan birinin, bir kavanoz olacağını insan ancak gözüyle görünce kavrıyor :) güneş ışığında 12 saat kalması durumunda üzerinde ki değiştirilebilir AA sınıfı Ni-Cad ( nikel kadminyum ) pilleri tam olarak şarj ediyor ve beyaz ışık veren led’i 8-10 saat, kırmızı ışık veren led’i de 16 -18 saat çalıştırabiliyor.

( kırmızı led’in daha fazla yanmasının nedeni, renkli ledler içinde en düşük akım [ 1,8V-15mA] ile çalışabilen ve eşik gerilimi en düşük olan renk kırmızıdır[Mavi ve Beyaz LED yaklaşık 3V-30mA ‘de çalışır] )

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s