Bir İnsan Düşünün…

dikkat! bu yazıyı okumak insanda “ben de adammıyım beee” kompleksine yol açabilir… :)
bu insan hem mimar hem bilim adamı hemde astronot olsun… ve bu insan şunları da yapmış olsun ;)

1996’da Almanya Bauhaus Mimarlık Akademisi’ne yüksek lisans için kabul edildi.
1997’de aynı üniversitenin “Bilgisayarlı Tasarım“ kürsüsüne asistan olarak girip Avrupa Uzay Havacılık Dairesi’nin (ESA) uzay istasyonu tasarımını yönetti. Mühendislik lisansını yüksek teknoloji (high-tech) yapılar üzerine gerçekleştirdi.
1999 Nisan ayında Japonya’dan davet alarak Tokyo Üniversitesi’ne doktora eğitimi için geldi. Aynı sene Kajima şirketinin tasarım bölümüne girerek Japonya’da yapılması planlanan 800 metre yüksekliğindeki DIB-200 binasının tasarımını yönetti. Projenin getirdiği yankı üzerine, 2000 yılında NASA’nın “Uzay Asansörü” çalışma grubuna davet edildi ve aynı yılın sonunda projenin başına getirildi. 2003’de “Uzay teknolojisi ve insan yerleşimleri” üzerine doktorasını yazdı ve yardımcı doçent olarak Japon Uzay Havacılık Dairesi’ne tarihindeki ilk yabancı olarak kabul edildi.
JAXA’da uzman ve öğrencilerden oluşan 58 kişilik bir grubun başına geçti.
JAXA’nın Hayabusa uydusunun tasarımı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na eklenmesi planlanan “Kibo” modülünün geliştirilmesinde de rol oynadı.
Uzay Asansörü dışında gene JAXA’nın en önemli teknoloji programlarından biri olan “güneş antenleri” projesinde de kendi grubuyla anten tasarımlarını hazırladı. Uydu ve antenler için hazırlanan tasarımlar Bandai şirketi tarafından çocuklar için oyuncak haline de getirildi.
2005 Mayıs ayında “Infra-Free Structures” (altyapıya gerek duymayan yapılar) konseptini kurarak uzay teknolojisinin yeryüzü teknolojine transferiyle doğal felaketler ardından insanlara yardım ve 3. Dünya ülkelerinde altyapıya gerek duymadan yaşama elverişli üniteleri tasarlayarak doçentliğini aldı ve Tokyo Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi’nde en genç ve tek yabancı öğretim üyesi oldu.
2004 senesinde doktora yıllarında yazdığı “11.boyutta uzay teoremi” ile Cambridge Üniversitesi Fizik Ödülü’nü ve 2005 senesinde bilim teknoloji dalında Amerikan Şeref Madalyası’nı kazandı. Aynı konuda Japonya’da “Uzayın dışı” adlı ilk kitabını hazırladı.
Princeton ve Hong Kong Üniversiteleri’nde konuk profesör olarak da görev yapan Anılır, NASA Johnson Uzay Merkezi ve NASA Ames Araştırma Labaratuvarları’nın çalışmalarına da katılmakta. Amerika Uzay Havacılık Enstitüsü’nün (Amerian Institute of Aeronautics and Astronautics) Tasarım ve Mühendislik Komitesi’nin (Design Engineering Technical Committee) eğitim ve teknoloji sorumluluğunu da üstlenen Anılır, 70’ten fazla uluslararası yayına sahiptve Marquiz grubu tarafından yayınlanan Yüzyılın Bilim Adamları Ansiklopedisi’ne de dahil edilir…

şimdiii, gayet güzel ve hoş değil mi? bize ne lan elin adamından, diyebilirsiniz… ve dediğiniz an da yanılırsınız ;) çünkü adam bizim adamımız…
uzay asansörü diye bahsedilen ATA Projesinin yaratıcısı, ilk Türk Astronot Adayı Doç. Dr. Serkan Anılır
weblog’u
Leman’ın Röportajı

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s