Daha İyi Rüzgar Gülleri…

lise yıllarımdaydı sanırım, daha az yer kaplayan ve daha az rüzgar ile daha fazla verim elde edebilen bir rüzgar gülü/değirmeni icat ettiğini söyleyen bir insanın “göz yaşları”nı hatırlarım… avrupa birliğine girmeye çabalayan, uluslar arası bilimsel kuruluşlara yıllardır para veren ve bilimi geliştirmek adına konulmuş kanunları ancak vergiden yırtmak için kullanılan bir ülkede, bu gözyaşlarına şaşmamak gerekirdi… ancak o yıllarda şaşırmıştım çünkü adam fakir olmasına  rağmen bir maket yapmıştı, patent’e başvurmuştu… hatırladığım kadarıyla projesinin teknik özellikleri pek bir detaylı ve alışıla gelmişten biraz farklıydı… farklılık… en büyük günah ;) tüm bunları şuradaki bildiriyi görünce anımsadım… daha az yer kaplayan daha verimli rüzgar gülleri ile ilgili projeleri tanıtıyordu… tabiki yabancı… yabancı, bize ne kadar sıcak gelen bir kavram ne yazıkki…

oysaki herşeyde yapılan gibi, hiç değilse böyle durumlarda salak yerine koyulmasak diye aht ederim… yenilenebilir, verimli, ucuz ve şimdilerde “alternatif” ( neye alternatif, bence enerjinin kedisi. oradaki “alternatif” enerji devi şirketlere yolunmamanın alternatifi) diye adlandırılan bu gibi sistemler, bence bağımsızlığın ve kendi kendine yetebilmenin en birinci şartıdır… enerji ve askeri sistemlerde dışa bağımsızlığa öncelik verilmediği sürece, tam bağımsızlıktan söz edilemez!

Reklamlar

Daha İyi Rüzgar Gülleri…” üzerine bir yorum

  1. [..enerji ve askeri sistemlerde dışa bağımsızlığa öncelik verilmediği sürece, tam bağımsızlıktan söz edilemez!..] Çok haklısın dostum. Bunlar neyi bekliyor anlamıyorum, bu ülke gitgide kuruyor çölleşiyor, ankaradakiler çankaya kavgası yapıyor.. Yazık gerçekten yazık..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s