meslektaş

bu sabah işe giderken, süpürgesini oturduğu kaldırıma dayamış bir belediye temizlik görevlisinin ( eskiden çöpçü derdik, kimse alınmazdı ) yanından geçtiğimde bir şey farkettim. onun ekmek teknesi tahta saplı bir çalı süpürge ve yanında tenekeden kesme faraş… gün boyu bu ikiliyi yanında taşıyor ve mesleğini icraa ediyor. belediyenin kendisine verdiği mıntıkayı temizlerken, bir çok şeye dikkat ediyor ve düşünüyor olmalı.
görevlinin yanından geçerken, sırtımdaki çantanın içinde bulunan diz üstü bilgisayarım ile süpürgeyi kıyasladım. elbette kıyaslanamazlar dı ancak bu günün tam o saatinde ortak bir kaderi paylaşıyorduk o görevliyle… ekmek teknelerimizi yanımızda taşıyorduk.
sırtımda bir salyangozun evi gibi taşıdığım bilgisayarım ile gün boyu birşeyler üretmeye çabalayacağım, ürettiklerimle tükettiklerimin sonçlarını ise gün boyu süpürgesini yanında taşıyarak mıntıkasını temiz tutmaya çabalayan temizlik görevlisi süpürecek… ben en tepede değilim o da en dipte değil ( hatta para bir kıyas konusu olursa benden çok kazanıyor olması çok yüksek ihtimal ) sadece ekmek teknesini yanında taşıyan işçileriz. hayatta bir çark, belki o kadar bile değil belki aynı çarkta birer dişiliyiz hepsi bu…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s