Giresun’da deprem

memleketimde hatta köyüm olan eynesil ilçesinde bu gün saat 11.30 gibi 4.2 büyüklüğünde bir deprem olmuş… ufak, görmezden gelinen ve gölgede kalan bir deprem… insan algıları nasıl gafletler yaratıyor… enine boyuna tartılması gereken bir olay bu… hatta olası istanbul depreminden bile büyük!… şahsen doğup büyüme giresunluyum, ömrümde giresun merkezli bir deprem yaşamadım, erzincan da olan depremler bize yansırdı sadece… karasal merkezli depremlerdi bunlar… ancak bu seferkinin merkezi giresun, yani eynesil..

eynesil bir sahil ilçesidir, giresun’un trabzon sınırıdır ayrıca… deprem eynesilin altında değil, sahilinde oldu… karadenizde… denizin içinde!

işte atlanılan konu bu, giresun var oldu olalı böyle bir şey olmamış, olmadığı gibi karasal değil, deniz yatağından gelen bir deprem…

olsaı istanbul depremini tetiklermi diye denetlemiyorum bile, ben metan hidrat yataklarından bahsediyorum!

hani görmezden gelinen devasa enerji kaynakları, ülkemizin ve hatta dünyanın enerji sıkıntısını giderecek metan hidrat yatakları biz onları işlemeden onlar bizi işlerse? depremden daha korkunç bir yıkım, dehşet ve ölüm!

bu devasa ve mucizevi enerji kaynaklarını görmezden gelmeyelim… tıpkı şubat 1999’da olan gibi… bu da karadenizdeki sismik bir hareketti… karadeniz sahilini ve özellikle giresun’u vuran bir tsunamiydi! yok sayıldı… limandaki kilometrelik mendireklerin ve deniz fenerlerinin devasa dalgalarla yıkıldığını, sahil yoluna taşan ve sahildeki evleri otomobilleri haşat eden… yine sahildeki emniyet müdürlüğünü ve polis arabalarını emniyetin birinci katına yığan, hatta limandaki devasa siloları balyozla vururmuşcasına al aşağı eden o devasa dalgaları… giresun adasının üzerinden sıçrayan devasa dalgaları ki giresun adası hiçte küçük değildir… hepsini kendi gözlerimle gördümde ne oldu? hepsi yok sayıldı! ölen insanlar yıkılan balıkcı barınakları çöken yollar.. bunlar mevsim yağmurlarının işi değildi bu sefer… bu bir felaketti…

ben bukadar söylüyorum!
metan hidrat hakkında 1 2 3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s