Spirit ve Opportunity Kardeşler

bu iki robotun 3 aylığına gönderilip bu günlerde 5. yıllarını verimli bir şekilde doldurduklarını zaten çoğu insan biliyordur… bilmeyenlere derim ki bu iki robot bizim biz yaya eller ay’a deyimini değiştirmiş ellerin fizik kanunu bizim edebiyatımıza etki etmiştir… eller mars’a biz yaya ;)

bu iki robotun 5 yıldır görev yapıyor olması nasa’yı milyonlarca ve belkide milyarlarca dolar kâra geçirmekten ibaret değil… peki ne? yeni keşiflermi?.. evet yeni keşifler ama bu keşiflerin en büyükleri mars yüzeyinde değil, dünaya’da yapılıyor… mars görev süresini tamamlayan robotları orda kaderine tek etmedi, elbette herkesin yapacağı gibi çalıştığı sürece kullandı…

en önemlisi nasa bu robotları öğrencilerine verdi, master ya da doktora yapan belkide ilk okulda okuyan bir çok kişi bunları kullandı… yeni ufuklar beceriler kazandı.. yeni mesleklere sahip oldu.. işte keşif diye buna derim ben… bir ülke düşünün ki öğrencileri başka gezegenlerdeki araçları kullanıyor olabilsin.. ne büyük bahtiyarlık…

şimdi ülkemizdeki bürokrasiydi,sosyal çekişme ve kavgalardı değinmeyeceğim onalr zaten önümüzde ve hep aklımızdalar… biz bunlarla boğuşa duralım.. bizim çocuklarımız da astronot olmayı hayal dahi edemesinler… onlar polat olsunlar.. babalar çocuklarının ismini değiştirmek için dava açıp oğullarına memati ismini koymak için mücadele versinler… ve hatta mısır’da eskiden büyük bir medeniyet yaşadığını düşünüp piramitlere şaşıralım… uyanın millet amerika mars’da ;) sadece mars’da mı? pioneer ve voyager’lar güneş sistemimizi aşalı çok oldu ;)

sen rahat uyu yüce atam… türk millet’i davos fatihine emanet!!! son osmanlı çizgi dizisi kahramanı mübarek…

kiev doğumlu rus asıllı amerikalı igor sikorsky 1925 yılında sikorsky firmasını kurar ve ilk başarılı helikopteri üretip piyasaya sürer… bunu niye mi dedim, adam rus, amerika’ın en önemli silahlarından olan apache, blackhawk vs helikopterleir de üreten firmayı kurmuştur bundan 84 yıl önce… hani bi sivri zekalı çıkarsada bizde arıkopter ürettik ehe ehe bakın derse diye… dedim… 84 yıl sonra mars’a bir iki robot gönderirsek aman dikakt edelim ordaki bi amerikan aracı bizim böcekleri cırt diye ezmesin.. onlar orda çoktan medeniyet kurup, bağlar bahçeler bile yetiştirir.. eko sistemler kurar ;)

Reklamlar

Spirit ve Opportunity Kardeşler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s