Çankaya vs White House

elbette anlam ve önemlerini, politik bir açıdan karşılaştırmıyorum. kendi nazarımca bu iki kurumun web sitelerindeki tasarım farklılıklarına değincem. çok derin değil üstün körü bir kaç kelime ve bir kaç ekran görüntüsü yerinde ve yeterli olacaktır.

şimdi bu iki siteyi üstün körü bir inceleyelim :)

önce ülkemiz’in cumhur başkanlığı sitesi cankaya.gov.tr… sıradan bir devlet dairesi sitesi. basit bir şablon; kullanışsız, yorucu ve özensiz… gözüme ilk çarpan şeyler oldu bunlar.

şimdi de amerika birleşik devletleri’nin başkanlık sitesi whitehouse.gov

bir tasarımcıya ilham kaynağı olacak kadar güzel, özenli, rahat ve kullanışlı…

esasında bu iki ekran görüntüsünü böyle bir arada görmek bile gören gözler için yeterliyken, belki göremeyen gözler için bir kaç ufak tefek şöz söylemekte iyi olabilir.. öyle amanın yerleşim şöyle, tasarım bu etkide felan değil… bizim siteyi ucuz bir site gibi gösteren, amerikalıların sitesini de oldukça etkileyici kılan yönlerinden sadece bir kaçı.

önce bizim siteye bakalım…

1. bence en büyük hata, selamlayan bir cumhur başkanı.. bence kartvizitine fotoğrafını bastıranalr ile aynı rezil etkiyi yaratıyor… sanki bir yayla kasabı gibi.. olmamalı. orası cumhur başkanlığı dostum imparatorluk sarayı değil, cumhur başkanımızın fotoğrafı oraya logo gibi konamaz.. yapmayın.

2. başlık kısmı ile gövdeye geçiş arasında firefox’da bir açıklık görünüyor hiç hoş bir görüntü değil.. tam oturmamış gibi sanki deneme sayfasıymış gibi…

3. arama kısmı logo gibi kullanılan fotoğrafım altında öylece yapa yalnız.. arama yapmaya korktum açıkcası, daha facia bi sayfaya yönlendiriyor olabilir… hem o orda tek başına ne yapıyor? :) ha pardon diğer tarafta taaa en uçta english ibaresi var (!?) bunlar karşılıklı bakışıyorlar :))

4. video gösterici… ne denir ki? bildiğimiz bedava video gösterme scripti

5. sıradan bir fotoğraf/haber gösterici.. zaten sitede tasarım ve yerleşim açısından birbirini tamamlayan hiç birşey yok ama çok uğraşıldığı belli ;) hele aktif konunun üzerine gelen kırmızı çerçeve müthiş bütünlük katmış canım…

6. bölümlerin başlıklarını belirten yerler.. uuu kırmızı kesik çizgi inanılmazlar…

7. bu logoları/iconları  hangi stock sitesinden buldular acaba? daha neleeer neler…

şimdi amerikalıların sitesine bir bakalım…

herşey o kadar özenli ve yerli yerindeki.. etkileyici.

1. güncel bilgiler ile ilgili haberlerin fotoğrafları büyük verilmiş bu çok güzel. ancak fotoğraf bir çerçeve içine alınabilir ve solda gösterilebilirdi böylelikle haberin okunurluğu artar. ama büyük bir sorun değil ;)

2. sanırım beyaz sarayın tavanındaki kenar süslerinen alınmış, bana sanki bir zincir gibi geldi ancak yine de şık duruyor. hele bizim sitedeki arka plan gradyanının yanında of of :)

3. bu haber sıralama kutucukları daha şık olabilirdi.. çok sade

4. metin başlıkları, onlar da çok sade ve metne çok uzak kalmışlar ama yine de bütünlüğü bozmuyorlar

genel olarak sitedeki tüm elementler bu site için yaratılmış ve kurumun kimliği oldukça güzel, yormadan ve şık bir şekilde sunulmuş… bu kurumun dış dünyaya açılan en önemli yüzlerinden birisi olan sitenin bu önemi unutulmamış…

daha fazla söze gerek yok… ;)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s