Apple Tablet: iPad

köklü bilişim firması apple bilgisayar en son ürünü ipad‘i dün duyurdu. neredeyse 30 yıldır geliştirilen ve yine bir çok söylentiyle daha piyasaya sürülmeden ismi dolaşmaya başlayan bu ürün bence bilişim dünyası ve özellikle apple için çok şey ifade ediyor.

görünümü açısından bende bir hayal kırıklığı yaratmadı değil. sanki kenarından tutup uzatılmış büyükçe bir iPhone gibi duruyor, ben bunu steve jobs‘ın hastalığı sırasında işi takip edememsine bağlıyorum. gerçi 30 yıllık hayalinin nihayi ürün aşamasında hastalanmış olması bu ürünün başarısını ne denli etkiler ilerde göreceğiz ancak bence böyle bir tasarım yerine klavyesiz bir mac air gibi durması daha şık olacaktı. belkide ismini iPad koyup iPhone’a benzetmeleri, hatta üzerinde iPhone uygulamalarını çalıştırabilmesi bu cihazın apple’ca yorumlanan bir dokunmatik ekranlı netbook imajı çizmesini önlemekti. üzerinde internet desteği olan bir grafik tablet gibi duruyor şimdilik, umarım enazından grafik tablet olarak kullanılabilir(?!) ki çok zor…

üzerinde apple’ın kendi ürettiği A4 1 GHz işlemci var. bu da intel’in pabucunu yeniden dama atmaya hazırlandıklarının bir göstergesi elbette. bu A4 işlemci atağı bana apple’ın eskiden motorola işlemciler kullandığı o özel zamanları hatırlattı. apple bu günleri özlüyor olacakki tıpkı G4 – G5 işlemcilerin o ihtişam yarattığı yani intel henüz 32 bit desteği ve mmx vs grafik desteği sunmaya çalışırken, apple G serisi işlemcileirnin içinde özel grafik komutları hatta photoshop komutları barındırıp 64 bit desteği sunuyordu, tüm bunlar da onu haklı olarak ihtişamlı kılıyordu o günler için. bence bu işlemci manevrası o günlerin ihtişamı ve ayrıcalığına yeniden dönüş için yapılıyor diye düşündürüyor beni. bence iyi de yapılıyor.

ancak bu A4 işlemci iPad’in bir grafik tasarımcının ihtiyaçlarını karşılamayacak gibi görünüyor şimdilik, yani iPad dan bir grafik performans beklememek, Photoshop, Illustrator ya da Flash gibi uygulamalar çalıştırmasını hayal etmemek gerek. ancak öyle olsaydı benim gibi grafik tasarım ve fotoğraf meraklılarını oldukça cezbederdi ;) otobüste, metroda birşeyler çizmek, ya da çektiğim fotoğrafları ona yükleyip işlemek ya da internette arkadaşlarımla paylaşmak daha bir hoş olurdu. ancak üzerindeki donanım ve yazılım bunu kaldıracak kapasitede değil.

peki apple bir ticari başarı yakalaması muhtemel bu üründeki sırrı ne? sonuçta atıyorum gossip girl dizisinde bir kere boy göstermesi veya bir hollywood filminde sempatik kahramanın yanında taşıdığı işe yarar bir cihaz olarak rol alması yetecektir gençliğe.. e ama intelin origamisi ve windows’un umpc‘si.. netbooklardan önce, hem klavyeli hem de dokunmatik ekranlı  sistemler iPad’den önce piyasaya çıkmış ve pek de başarı sağlayamamışlardı.. hatta piyasaya çıkmadan silindiler, üstelik bence iPad’den daha fonksiyonellerdi.. belki de iPad ile bu umpc’ler yeniden hayat bulacak.. belkide çinli fason üreticiler bunları iPad taklitleri olarak üzerine bir çakmak bir de tv kartı ekleyerek bize 250 dolardan sunacaklar kim bilir ;) hatta bizim ofiste bile bir umpc çakması var çin malı :p

her halûkârda devir artık sosyal ağlara entegre taşınabilir aletlerin olacaktır. bu zamazingolar yavaş da olsa bizi internet ile bir bütün haline sokacak ve nasıl çevrim dışı bir PC bize çağdışı itici ve soğuk hatta işe yaramaz geliyorsa, çevrim dışı bir insan da o kadar cahil, itici ve çağdışı yani “eksik” gelecek… bu daha başlangıç ve bu başlangıçlar hiç bitmeyecek ;)

bu arada pirates of silicon valley filmini izlemenizi tekrar öneririm…

ha filmlerden bahsetmişken, iPad’i ben ilk önce 1968 yapımı stanley kubrick‘in a space odyssey 2001 filminde görmüştüm :)))

Reklamlar

Apple Tablet: iPad” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s