Şehrin en güzel takısı. Kitap

elinde kitabıyla; vapur, metro ve dahi yürüyen merdiven de bile karşımıza kendini kitabına kaptırmış insanlar çıkar. bazılarına gıcık kaparım ;) kulağında kulaklıkla,sağı solu keserek kitap okuyormuş süsü verenlere bir tane çarpasım geliyor.

oysaki elimden düşüremeden okuduğum kitap acaba öyle görünüyor muyum korkusu yaşatmadı değil bana. çevremde bu etkideki insanları farketmeye başladım. sanki birer rozet takmiş gibiyiz… konsantrasyon rozeti. kitabı kapatıp satırları hakkında düşüncelere dalmak. kahramanın ruh haline bürünmek.

eskiden bu kadar çok kitap okuyan  insan göze çarpmazdı. ya da ben algılamazdım ama bir süs gibi şimdi heryerdeler. şehre güvende olma duygusu veriyor. kitap okuyan insandan zarar gelmez içgüdüsü mü ne. daha da çoğalmalı….

Reklamlar

Şehrin en güzel takısı. Kitap” üzerine 2 yorum

 1. kitabın okunmuşunu, tekrar okunsun diye sahafa ya da üzerinde “alıp okuyabilirsiniz, bu kitap artık sizindir” gibi bir notla bırakılmışını severim. hele üzerine okunurken alınmış notlarla kitabın havası birden değişir. kitap koskoca bir dünyadır. onu okuyanlarsa ayrı bir dünya… “Yeni Dünya” dinlemek gibidir okumak.

 2. “Yeni Dünya dinlemek” derken kastettiğim…
  Antonin Dvorak – From The New World (Symphony No. 9)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Symphony_No._9_%28Dvo%C5%99%C3%A1k%29

  http://imslp.org/wiki/Symphony_No.9,_Op.95_%28Dvo%C5%99%C3%A1k,_Anton%C3%ADn_Leopold%29

  senfoninin adı bestecinin 1893 yılında Yeni Dünya adını verdiği Amerika’ya ayak basışına işaret eder. hislerini notalara dökmesiyle modern tarzda kabul görmüş bir senfoni ortaya koymuştur. senfoniyi 3 yılda tamamlamıştır ve ne yazık ki; diğer birkaç besteci gibi 9ncu senfoni laneti’nden kurtulamamış ve 10ncu senfonisini yazmaya fırsatı olmadan hayata veda etmiştir.

  9ncu senfoni laneti konusu her ne kadar boş bir itikat olsa da 10ncu senfonisi olmayan (yahut 10ncu senfonisini tamamlayamayan) bestecileri görmek için şuradan linki takip lütfen…
  http://en.wikipedia.org/wiki/Curse_of_the_ninth

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s