wikileaks ne yapıyor?

ne moda bir domain/isim değil mi bu günlerde? esasında bir balon köpüğü. değerli bir balon köpüğü ama sonuçta köpük. ahkam kesen bu yazıya girişimin ardına hemen ekleyeyim ki, çuvaldızın ucu iğne misali dokunmaya başladığında wikileaks’da neymiş demeye, orada yayınlanan belgelere bakar olduk…

ben de blogu olan, dünyamda olanlara kendimce kafa yoran biri olduğuma göre iki satır yazmak istedim :)

yine herzamanki gibi konuşurcasına yazıp, yazım hatalarıma vs dikkat etmicem :)

öncelikle hemen söyleyeyim, dünyanın jandarması olan amerikadan habersiz. onun parmağı olmadan bu kadar sarsıcı bir eylem gerçekleştirilemez. böylesine bir şey sivil inisiyatif ile başarılamaz. kalkışanlar tespit edilip var olmadan yok edilir ;) bunun kuralı budur.

öyleyse bu herif nasıl yapıyor bunları diye sorabiliriz ki cevabı da çok basit. o belgeleri nereden ele geçiriyorsa :)

bol ahkamı kesip ne demek istediğime gelelyim. wikileaks bence komplo teorilerini çürütmeye yönelik bir düzen (  belki de paranoyağım )

bilinsin ki bence wikileaks öncelikle amerika’nın uluslar arası terörizmle mücadelesinin kendilerince meşruluğunu kanıtlamayı amaçlayan bir oluşum. amerika’nın da aleyhine bir çok belge var gözüküyor ancak sunuş biçimi ve zamanlamasıyla çok önemli.

örneğin wikileaks belgeleri politikacıların içinde bizim ülkemizin de adı geçen atıfları, suçlamaları vsleri… bunlar ameirkanın bilinmesini istediği şeyler bence. amerika kendisinden başka hiç bir ülkeyi umursamaz ve menfaati olmadıkça muhatap almaz.

bu yazışmaları yayınladıkça, iran’ı gerçekten şeytan, kuzey koreyi deli bekçisi olan bir silah deposu, el-kaideyi de amerikayı kökten kazımaya yemin etmiş gerçek bir kuruluş sanıyoruz…

türkiye el-kaideye yardım ediyormuşmuşmuş ama amerika da pkkya yardım ediyormuşmuşmuş.. bundan gün gelecek ne anlam çıkartcaz insanlık olarak? elbette hee türkiye zaten ikili oynayan amerikaya sahte dost bi ülke ( sanki amerikaya herkes arkadaş olmak zorunda, amerika tüm dünyanın iyiliğini isteyen bir ülkeymiş gibi ) diyecez ki, e tükiye böyle iki yüzlüyse amerikanın da pkklılara yardım etmesi doğal ( ileri ve meşrulaştırılmış tanımlarıyla birlikte bri gün diyecez ki) hem onlar özgürlük savaşçısı, el-kaide ise düzen düşmanı gerçek teröristlermişmişmiş…

hani medyalar şimdi wikileaks dökümanalrından cımbızla seçip, başbakan şöyle mükemmel bi adammış, böyle süper adammış vs vs seçmeye, kanıt olarakta wikileaks belgelerini göstererek, baak biz demioruz, ( atıyorum ) berliskoni diyor ( ve yine atıyorum ) amerikan abdik gubidik başkanı ve dış işleri bakanı hillary clinton diyor, bizi sevmiyorlar ama bizden etkileniyorlar deyip sahte gururlar duycaz.. bilinç altlarımızda da amerikadan ya da batıdan tastik almış olmanın hazzı ve gerekliliğin karşılanmasında oluşan tatmin duygusuyla wikileaks dosyalarına inanmaya devam edicez.

wikileaks dosyalarının hemen hepsi doğru olabilir, önce de bahsettiğim gibi bunu sunuş düzeni ve şekli.. uygulanış senaryosu önemli..

11 eylül saldırılarını amerikanın kendien elkaide gibi kurmaca bir örgütün düzenlediğini kanıtlama çabasından, irana ve kuzey koreye saldırmak için bahane yaratmak istemesi , batağa saplandığı ve bok ettiği vietnam, afganistan, ırak savaşlarında yapamadığını iran ve koreye yapmaya teşebbüs etmesini sağlayabilecek destek yaratıp belkide nükleer kullanarak yeniden korku ve korkudan doğan saygıyı kazanma hevesinin ürünüdür wikileaks… wikileaks belkide tüm dünyada böyle bir bilinç yaratıp, e ama hakettiler kafalarına nükleeri dedirtecek bir silahtır…

bulaflar uzar gider.. beni dedi dersiniz.. :)

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s