Facebook Search?

facebook-search

oldukça mantıklı ve çok ses getirecek bir olay olurdu. yani google + ile facebook’un tahtına göz diktiyse facebook’da neden google’ı bununla bir silkelemesin?

akıllıca bir kampanya ile, alltan alttan çaktırmadan neredeyse 1 milyarı bulan kullanıcısına facebook searc ü zerk edebilir. bunu yapabilmek için de kapısında yıllardır köpek ettiği microsoft’un alt yapısını kullanabilir( zaten kullanıyor da, zira MS~’un aldığı o %5lik hisse, facebook’un serverlarında kullandığı ms~ürünlerinin bedava lisanlaslarına ve ıvırına zıvırına gidiyordur bence). microsoft yıllardır, windows live search ile ve daha sonrasında şimdilerdeki hali bing ile google’a kendince kafa tutuyor. esasında tutamıyor, kendinden iri bir çocuğa gıcıklık yapan zivik kadar bebeler vardırya, hah onun gibi zevzeklik yapıyor hepsi bu… ancak bu alt yapısını facebook’un arama motoru sistemine yaygara koparmadan entegre ederse, yani iştee facebook arama moturuuuğğ.. biz yaptıık bing sistemiyle vs vs demeyip… kampanyayı yürütmeyi facebook’a bırakırsa, kampanya başarıya ulaşıp insanlar google’dan fazla facebook arama moturunu kullanmaya başlarlarsa o zaman bağırabilirler tabii… her neyse. işte bu sayede bing di vb ezik projelerinden sıyrılıp bu sektörde gerçek ve öldürücü bir başarı elde ederler.

facebook, elinde bulundurduğu reklam sektörü, kendine has video paylaşım sistemi, fotoğraf galerileriyle sadece bir an meselesi gibi duran facebook search engine ın kıvılcımını bekliyor gibi.

akıllıca hareketler dizisiyle, mobil ve masa üstü sistemleri tekeline alabilecek gibi duruyor. kıvrak ve yaygaracı olmayan bir manevrayla, microsoft ile yaptığı anlaşmayla bing vb alt  yapı desteği ile arama motoru tekelini yaratırken, dolayısıyla işine yarayacak windowns phone 7 (  8 )  ve nokia işbirliği ile android’in tekelini kırabilir. ayrıca bu arama motoru sayesinde, arada kaynayan facebook mail de tam kapsamlı kullanılmaya başlanıp, facebook dünya diktatörlüğünü ilan edebilir!

gerçek anlamda e-devletler çok yakın… bekleyelim görelim…

google’ın sahip olduğundan fazla kişinin açılış sayfası olan facebook’un yeni projesi bu olmalı bence. zaten görülen grafiği de ben hazırladım, yani facebook arama motoru yaparsa nasıl olur diye düşündüm.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s