COMVEX ISTANBUL

2.5 saatlik bir yolculuğun ardından küçükçekmece’deki tüyap fuar alanına vardık. normalde 1saat civarında sürmesi gereken yolculuk, fuar alanı çevresinde bir türlü bitmeyen yol çalışmaları nedeniyle bir buçuk saat eklemişti. acaba bu yol yapım takvimi ve sistemi nasıl hazırlanıyor diye düşündük. fuar alanı yaparsın, ziyaretçiler gelmek için çile çeker. sanırım orayı gezen herkes orayı gerçekten gezmek isteyen kişiler ve bence çok değerliler. bir de girişte kişi başı 20 lira aldılar, tam oldu ;)

ticari araçların sergilendiği bu fuarda, biletleri alıp giriş yaptığımız kapıda bizi mercedes standı karşıladı. sanırım en büyük alana da mercedes sahipti, otobüs, kamyon ve diğer ticari araçlarının yanı sıra unimog seriisi aracının bir kavram modelini de sergiliyordu.. oldukça hoştu.

_MG_5568

_MG_5565

bunun yanı sıra ford’un yani ranger’i de standında güzel duruyordu.

_MG_5569

_MG_5574

yerli ve yabancı bir çok firmanın ilgi gösterdiği fuarda, ilgimi yine elektrikli araçlar daha fazla çekti :) özellikle Bredamenarinibus’un elektrikli aracı oldukça hoşuma gitti.

_MG_5575

_MG_5578

gerçi çinli BYD’nin %100 elektrikli otobüsü de güzeldi ama onun fotorğafını çekmedim.

standlarda ülkemizin sahip olduğu yan sanayii’nin de gücü gözeçarpıyordu, bir çok şanzıman, diferansiyel parçası ve bütünü üreten firmalar vardı. elbette içtenyanmalı ve elektrikli motor üreticileri de.

yani geçen gittiğim CeBIT fuarı geldi aklıma, bilişim ürünlerinden çok belediyelerin broşür dağıttığı, iphone kapaklarının standları ve elektrik panolarının ve akıllı tahtaların tanıtıldığı endüstri meslek lisesi yıl sonu sergisi gibiydi. yani konusundan bence epey uzaktı.

bu fuarda ise ülkemizin otomotiv sektöründe amerikadan sonra 2. durumda olmasını haklı buldurttu bana.

yerli otomobil üretip üretemeyeceğimiz yine tartışılıyor bugünlerde. hatta başbakan’ın işaret ettikleri kimi babayiğitlerin bize yine dış kaynakları işaret ediyor olmaları üzdü. o babayiğitler e yerli üretim yapacaksak italyan ortaklarımızla bi görüşelim demişler. hani anadol’u %100 yerli diye iteleyenler bize. ingiltereden al burda üret. e ülkemiz bunu zaten yapıyor artık. dünyadaki en önemli otomobil firmaları üretimlerini ya türkiyede yapıyor ya da parçalarını burada üretiyor. e sen şimdide anadol 2.0’ı üretmek için italyanlarla konuşursan, bu kos kocaman sanayii, akıl fikir ve mühendislik zenginliğini çöpe atarsan, nerede kalır bunun yerli olması? değeri? madem italyanlarla konuşacaktın bu ülkede tofaş niye var :) yıllarca şahin, kartal’a neden bindik :)) diye uzun uzun düşündüm…

yazık dedim bu ülkenin ziyan olan gücüne. amaç üretim yapılıp yapılamayacağı değil. amaç milli bir güzelliğin algılanması. gençlere bakın bu ülkede mühendis olmak o kadar da kötü değil. siz de kendi otomobilinizi üretebilirsiniz dedirtmek olmalı. yapabilirmiyiz lan diye düşünüp sağa sola yurt dışlarına bakıyor olmak bence kaypaklıktır. 129 günde demir döküm fabrikasında devrim yaratan da bizim mühendislerimiz değil miydi?

gerçi yazının başında da belirttiğim gibi, fuar alanı yaparsın, fuar kurarsın, gitmeye yolu yok… ankaraya ata kule yaparsın, dönerli mönerli, motorunu takarsın aa bir bakmışsın binayı bütün inşaa etmişsin. devrim diye otomobil yaparsın, benzin deposunu boşaltırsın. uçak yaparsın fabriasını kurarsın, sonra kapatıp çekyat fabrikası yaparsın. hatta ortaçağ’da hazerfen’i doğurur, ilk planörü inşaa eder , uçan ilk insana sahip olursun, sonra padişahın başında ne uçuyosun lan deyip, halepte kellesini vurdurursun…

enteresanız vesselam… istek, azim ve bilgi çok.. ama başarıyı cezalandırıp yıkanlar da bir o kadar çok…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s