Görünmez Mercedes

hep derim, benim otomobillere bakış açım şudur; “mercedes ve diğer otomobiller”. yani o yıldızın cazibesine tarif edilemeyecek şekilde kapılmış olanlardanım… herneyse.

beni geçelim ve sadete gelelim. mercedes yakıt hucresi teknolojisini tanıtmak için yaptığı video izlenmeye değer.
yaptıkları videonun fikri de güzel, doğaya/çevreye görünmez f-cell teknolojisi. bunun için görünmez bir mercedes hazırlamışlar. yakıt hücresi teknolojisi doğaya zararlı gazlar salmadığı için, bu aracın varlığını doğa algılamayacaktır mantığı üzerine kurulmuş eğlenceli bir video.

videoyu izlediğimde niye böyle şeylerin yaşandığı, geliştrildiği bri ülkede yaşamıyorum diye üzüldüm biraz. umarım saçma sapan iç husumetlerimizden kurtuluruz millet olarak. hatta ata sözleri bile icat edilsin turkler mars’a biz ay’a diye ;)

yakıt hücreleri, hidrojeni oksijenle birleştiriyor. bu birleşim gerçekleşirken ortaya elektrik akımı ve su buharı çıkıyor. yani yakıt hücreli bir aracın egzozundan su buharı çıkıyor. bu birleşim esasında elektrolizin yani, suya elektrik akımı verildiğinde hidrojene ve oksijene ayrılmasının tam tersi :) hidrojenle oksijeni birleştiriseniz, su elde edersini ve suyu elde ettiğiniz yede de bir gerilim oluşru. en basit açıklaması bu.

Reklamlar

Görünmez Mercedes” üzerine bir yorum

  1. böyle videoları izlediğimde, videoda tanıtılan teknolojinin böylesine sade anlatımına hep ihtiyaç duyarım, merak ederim. göz boyamadan, ticari amaçlar gütmeden tutulan bloglardan biri olduğu için sosyalmekan’ı bu yüzden takip etmeyi çok seviyorum. ve bu blog yazısı için de teşekkür ediyorum :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s