Popular Science

Görsel

Populer Science ( popüler bilim ) Türkiye’de
Bir çoğumuzun Amerikan dizi ve filmlerinde görmüşlüğü vardır orjinal dergiyi, hatta ingilizce versiyonu zaten bayadır var ülkemizde. hatta bitanesini alıp okumuştum meraktan. fena gelmemişti ama hani şu NTV Bilim havasında idi ( daha o dergi çıkmamıştı ama ) şimdi anımsadığım da. Türkçesi de aynı, çerezlik bir zaman doldurma dergisi. Açıkçası çocukluğundan beri Tübitak’ın Bilim ve Teknik dergisini okuyan, hatta okuya okuya içindeki dili çözen bu bünyeye PopSci tarzı dergiler haliyle cin ali okuma kitabı gibi kalıyor. e bir de internet çağındayız, araştırmayı seven insan zaten online makaleler ile kendini besliyor. peki bu 1872’den beri yayında olan yani oldukça eskiye uzanan tarihe sahip dergi neden 140 yıl sonra Türkye’de? üstelik ülkemizde bilim üretmek bu kadar zor ve ilgisizlikle karşılandığı, ayrıca teknik denildiğinde ise cep telefonu, android uygulamaları, iphone kılıfı akla geldiği halde… hatta dünya basılı yayından online mecraya geçip, bir bir tablet versiyonlara dönüşmeye başladığı halde. 140 Yıldır neredeydi :)

hem 140 yıl demişken, matbaa’nın da ibrahim müteferrika sayesinde icadından 200 yıl sonra türklerle buluşmuş olması durumu geldi aklıma. acaba o yıllarda zaten matbaa vardı da avrupai bir teknik ve yayınlar geldiği için zaten var olan sistem ler yok sayıldı da türkler avrupadan 200 yıl sonra matbaayla tanıştılar demecesi var bilinmez. hani bu günlerde NTV Bilim kapatıldı, Tübitak gibi bir kurum skandallarla çalkalandı, bir başka avrupai dergi FOCUS pazardan çekildi felan filan ama 140 Yıl sonra PopSci Türkiyeye geldi, fırsattan istifade ;) bundan bir kaç on sene sonra Türklere bilimsel makale okumayı biz öğrettik diye bişiler mızırdanmaya başlanılmaz umarım… ah bu paranoyak tavrım :)

ancak içeriği hoşuma gitmedi değil, öyle otobüste, tuvalette vs  okumaya birebir bi dergi… bilimsel olsun da taştan çamurdan olsun, okuyun…

Reklamlar

Popular Science” üzerine 2 yorum

  1. biri geliyor diğerinin tavuğuna kışt diyor bence. sonra başka biri gelip onunkine de kışt deme lüksü çok fazla Türkiye’de. demokrasinin varlığını bile koklayamadığımız şu günlerde Popsci Türkiye’de yayımlanmaya başlaması hem iyi hem ironik şeyler düşündürtüyor bana. peki niye daha bir yıl öncesinde bilim dergileri için yaygara koparıldı? niye NTV Bilim yayınlarına son verildi? gibi gibi… Popsicles yalamıyoruz ki! Dergi okuyoruz. Okumak istiyoruz yani. niye engel oluyosunuz?

  2. Çok faydalı bir dergi.. Net ortamı yine de dergilerin yerini tutamıyor..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s