Prometheus

izledim, öyle aman aman bir bilim kurgu filmi değil, ama gayet güzel bir yapım olmuş. özellikle, renkler, kıyafetler  ve araçlar vs harika. bu öğreler atmosferin etkileyiciliğini oluşturmak için üzerlerinde düşen görevleri fazlasıyla yüklenmişler. ancak anlatmak istedikleri esas hikaye devam filminde olacak ki film bir çırpıda, hızlı sarımda gibi bitiverdi.

Görsel

–spoiler–
Prometheus, gerilim filmi temelinden uzaklaşmamak adına bir çok “böh” sahnesi ile dolu ancak bu tür sahnelerden en çok etkilenen ben dahil salondaki kimsede pek bir etkilenme belirtisi yoktu. çünkü tahmin edilebilir sahnelerdi, hah burası korkutmak ve germek amaçlı diyordu. bu yapaylık onu gerilim filmi temasından biraz uzaklaştırıyordu. ikinci yarıda ise tempo yükseliyor ama yine de daha çok merak uyandırmak amaçlı bir film olduğu düşüncesinden uzaklaştırmıyor. sonuç olarak gerilim unsuru bence başarısız, geriyor ama bir paket lastiği kadar geriliyorsunuz, mancınık ya da bunge jumping yapar gibi değil…

görsellik, bilim-kurgu kısmı ve olayların kimini yansıtış şekline ise diyecek yok. enfes bir seyirlik sunuyor…

aradıkları şeye gelirsek;
insanları yaratan ırk bize, biz david‘e nasıl davranıyor ve “görüyor”isek öyle yaklaşıyor. sanki bir hayal kırıklığıyız onlar için ve yaratıkları bizi yok etmek için, dünyadan silip yeniden başlamak için yapıyorlar. esas soru şu; dertleri ne? :)

muhtemelen devam filmlerinde göreceğimiz de bu, hatta tahmin edeyim, devam filminde bizi neden ve nasıl yarattıkları, ondan sonraki filmde de “yaratıcısını yoketmeyi arzulayan yaratılmış” sendromuna değineceğini düşünüyorum ;)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s