NASA – A HUMAN ADVENTURE

hep derim ya bizimkisi gibi bünyeye böyle şeyler gerek diye, bizim oralara gelip de göremediğimize üzülen NASA bohçasını hazırlamış, segisini kurmuş Marmara Forum’a :)

efenim geçtiğimiz haftasonu gitmeyi görmeyi ve dahi fotoğraflamayı başardığım, NASA’nın katkılarıyla hazırlanmış olan A HUMAN ADVENTURE sergisi bence görülmeye değer.

Görsel

birebir ya da diğer ölçeklerde bir çok taklit aparatın yanı sıra, orjinal parçaların da sergilendiği fuarda, sadece amerikalıların değil, rusların da çabaları takdir edilesi bir şekilde gösterilmiş.

Görsel

aslında bir çoğu 50’li ve 60’lı yıllardan yani uzay yarışının had safhada olduğu zamanlardan kalma bir çok parça, şimdiki kadar gelişmiş endüstrinin ve bilgisayarla hesaplama ve deneme gücünün olmadığı yıllarda bilim insanlarının nasıl bir emek harcadığını tüm dehşeti ile gözler önüne sunuyor. zamanının çok ötesinde başarılara imza atmış bu insanların gayreti ve yarışı sayesinde bugün kullandığımız bir çok aparat hayatımızın vazgeçlmez parçası…

bu fuarı gezerken günümüzden ortalama 50 yıl önce bazı ülkelerin bunları yapmış olmasına gıpta ve hayretle baktırıyor doğrusu. şimdi birer çöp, teneke parçası gibi görünen bu şeylerin bir çok emeğin harcandığı, bilginin yaratıldığı, hatalardan alınan derslerle ve hatta insan / hayvan canına maal olarak var olduğunu düşünüyor…

ülke olarak bu çöpleri üretebilmenin çok uzağında olduğumuzu düşünmek de ayrı üzücü… eskimiş bir görev kontrol ünitesi, ya da devasa bir GEMINI kapsülü, depolarda atık olarak çürüyeceğine bir milli servet olarak ülkesine hala para kazandırıyor. bizimkisi gibi ülkelere ders oluyor.

Görsel

fuarı gezerken yıllarca belgesellerde izlerken yakından nasıl olacaklarını hayal ettiğim araçların birebir modellerini ya da kendilerini görmek tarif edilemez bir zevkti. gemini kapsülünün sandığımdan büyük oluşu ya da rusların aya gönderdikleri robotun ( bu günkü mars robotlarının atası ) sandığımdan daha da büyük ve karmaşık olduğunu görmek, dokunmak, fotoğraflamak bir ömür zarfı içinde yaşanması gereken bir haz.

Görsel

mercury ve apollo kapsüllerinin darlığı, dış kaplamalarının verdiği o dayanıksızlık hissini görmek aslında insanlık için atılmış intihar adımlarının dehşetini biraz daha iyi kazıyor hafsalamıza…

Görsel

astronot kıyafetlerinin, yüksek irtifa kıyafetlerinden nasıl evrimleştiğini, yaşam destek ünitelerini görmek oldukça ilginç.

Görsel

uzay görevlerinde kullanılmış eski nesil titan roket motorlarının orjinalleri, saturn ve atlas roketlerin modelleri ise baya ama bayaa güzeller…

Görsel

umarım NASA’nın üslerine ve Baykonur COSMODROM’una da gidip yerinde fotoğraflamak şansına erişirim…

ve hatta sivil uzay üsleri, virgin galactic spaceport ve spaceX firmalarını da görsem bence fena olmaz ;)

böyle bir sunumun istanbuldaki hali bile bu kadar etkileyici iken, özellikle Amerika’da olup da bu serginin kaynağı mekanları görmeye gitmeyen, arkadaş, eş, dost ve akrabalarım utansınlar diyorum ve noktayı koyuyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s