the Master

sıkıcı, ağır anlatımlı temposuna dayanabilirseniz içinde bir hazine barındıran theMaster bence kesinlikle iyi bir film.

her zamanki gibi en son lafı baştan söyleyerek girişimi yaptıktan sonra filme biraz değineyim :) film kısaca, dogmatikliği ve nelere yol açabileceğine değiniyor.

bize ya da amerikalılara ya da ne bilim kamboçyalılara bile tanıdık gelebilecek bir durum anlatılmış. bir hoca, usta, her nederseniz deyin, onun kendince hayat anlayışını, öğreti ve salıklarını adeta bir peygamberi dinlercesine kulak veren ve ufak ufak büyüyen bir topluluk. bu topluluğa gönül veren fevri insanlar… isteyen scientology tarikatını görür isteyen gülen cemaatini, farketmez. filmde yer yer salim aklın nasıl baskılandığını, bu dogmatik topluluğun kaçınılmaz yükseliş ve görece saygın bir yer buluşuna şahit olacaksınız…

filmin sinematografisi; kareler, renkler çok hoş. ustaca kullanılmış açılar ve tonlar ile filmin geçtiği 50’li yılları, o yıllarda hiç yaşamamış olsanız dahi hissediyorsunuz. tabii bunda filmin çekiminde kullanılan KODAK VISION3 50D Color Negative Film 5203 ve KODAK VISION3 200T Color Negative Film 5213 ve de yer yer kullanılan KODAK VISION3 250D Color Negative Film 5207 ile KODAK VISION3 500T 5219. marka / model filmlerin payı büyük olsa gerek. uzmanı değilim sonuçta :) ancak etki rahatça gözle görülüyor… ( wiki )

hikayenin anlatımı ise ikinci dünya savaşı yıllarında askerlik yapmış, yaşadıklarının travmalarını üzerinden atamamış ve alkole saplanmış bir askerin  gözünden yansıtılıyor. çoğunlukla onun gördüğü, anladığı kadarıyla bakıyoruz bu oluşuma…

ancak insan’ın düşmekten hiç sıkılmadığı, hep kolay yolu arayıp, sorgulamadan, sırf kendine akıllıca ya da huzur bulucu geldiği için peşinden gitmeyi yeğlediği olguları, sapmaktan aptalca çekinmediği yollardan birini ustaca gösteriyor.

gidilip görülmesi ve hatta arşivlerde yer edilmesi gereken bir film derim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s