Domain İsteme Adabı

Görsel

internet ile ilgilenen bir çok kişi, bu teknoloji üzerinde bir servise, sanal bir dükkana ya da fikri her ne ise onu gerçekleştirmeye heves eder değil mi? hatta bunun için gider bir ya da bir kaç domain satın alır.

sonra kimisi bu fikrini gerçekleştirir, kimisi ise gerçekleştirmez. domain boşta kalır ya da amacından farklı bir servise isimlik eder. boşta kalan kullanılmayan ve ya görece fikrine hizmet etmeyen domainlere, başka fikir sahipleri talip olabilir.

keza ben de böyle bir çok fikri olan ve bir çok domaine sahip kişilerden birisiyim :) bugüne kadar sahibi olduğum bir çok domaine farklı kişilerden teklifler geldi, işte bunların bazılarının profilleri:

1- Fiyat teklifi vericiler:

bu kişi bir projeye sahiptir, ona güveniyor ve gerçekten gerçekleştirmek istiyordur. bu projesine uygun bir isim bulmuştur ya da aramaktadır. bulduğu ya da rastladığı isim eğer dolu ise onu sahbinden ister, fiyat pazarlığına girişir. projesine ve ona uygun ismin kuvvetine inandığı için gerçekçi ve isteğini belli eden rakamlar sunar.

bu fiyat pazarlığına girmeden önce, gayet mantıklı ve kibar bir şekilde talibi olduğu domain ismi üzerinde sahibi kişinin bir insiyatifi bir planı var mı diye sorar. bu iletişimin türü ve kalitesiyle birlikte fiyat belirginleşir, anlaşma sağlanır ya da sağlanmaz. bir anlaşma sağlanaması durumunda taraflar birbirlerine projelerinde başarılar diler. efendi bir şekilde iletişimi bitirirler.

2- Bedavacılar:

bu tipler de eğer şanslıysanız, size 1. şıktaki gibi yaklaşır ancak parası yoktur. sonra anlarsınız ki ya çok ümitsizdirler ya da projelerine yeteri kadar güvenmiyorlardır. bir seçenek de, bu ya tutarsa diye işe girişmeleridir :)

yine belirteyim ki eğer şanslıysanız, sizinle efendi gibi iletişimde kalmaya devam ederler. bu tiplerden domain isminiz için para istemek çok da mantıklı değildir. parası olsa muhtemelen vermez. olmadığı için de veremez ya da kaynak bulmaya çabalamaz. çoğunlukla internet üzerinden bir proje geliştirmek loto oynamak gibidir onlara göre, olursa olur, tutarsa tutar, tutmazsa tutmaz. zaten masrafı bir loto kuponu kadar anca olmalıdır bu projenin, yoksa uğraşmaya değmez ;)

eğer elinizdeki sizden istenen domain ismi ile yapacak birşeyiniz yoksa ve kişinin projesine inanmış iseniz: ortak geliştirme talep edebilirsiniz, domaini hediye edebilirsiniz ya da makul bri fiyat verebilirsiniz. ( ben vermem o ayrı ;)

3- “Hocam sen n’aptın”cılar:

bu tipler çok tehlikeli ve sinir bozucudur, cümleye başlamalarından ses tonlarına kadar o kadar kendilerine güven doludurlar ki, bu içi boş kendine güveni her saniye devam ettiyor oluşu bir kere asabınızı bozmaya yeter. tüm dünya, var olan herşey ancak onun gördüğü ve duyduğu kadardır, tüm dünyadaki hemen herkes en fazla onun kadar ve ancak onun algıladığı gibi algılayabilir. onun değerli gördüğü değerli, değersiz gördüğü değersizdir.

bir projesi vardır, sizde de domain bunu sizden 1. ya da 2. şıktaki gibi ister, siz bir fiyat verdiğinizde eğer o fiyat onun aklındaki fiyattan farklı ise hafsalası karışır, kimi türleri dalgaya vurmaya bile çalışır. klasik tepkileri “Hocam sen n’aptın”dır. eğer e-mail ile iletişime de buluyorsanız ve kişi sizin telefonunuza sahip ise sizi muhakkak arayacaktır. esas amacı kulaklarıyla bu fiyatı duymak istemek gibi görünse de size sen salaksın bu domain bu kadar fiyat edermi demeye çabalamak oalcakatır kendi dilinde ;) oysaki bu haraketiyle olanca salaklığı yapan kendisidir. sahibi olduğunuz ve size göre değerli domain ismi onun için bir hiçtir. domain boşta ya da farklı bri amaca hizmet ediyorsa muhakkak onun projesinde anlam kazanacaktır. siz ilerde bu domaini esas anlamında kullanan kadar farklı bir hizmete tabii etmişseniz yandınız, ona göre içinde hiç birşey yoktur ve haddiniz bildirilmelidir.

kibarlığınızı koruyabilirseniz, telefonu ya da yazışmayı en medeni şekilde sonlandırın. yoksa iş kötüye sarar.

işte bu 3 örnekte açıklamaya çalıştığım durumlar muhtemelen bir çok domain sahibinin başına gelen durumlardın bir kaç türünü yansıtıyordur :)

örneğin, sosyalmekan.com ismi insanların büyük çoğunluğu sosyal medya, sosyal ağ/network  gibi kavramlardan habersizken alınmış, bir sosyal ağ projesi olarak değerlendirilmek için tutulmuş bir isimdir. ha şimdilik 9 yıllık bloğumun ismi olarak hizmet ediyor onu daha az değerli kılmaz. bu domainin ismine kararverirken ki aşamalar, yargı ve kültürel bir çok değerler rol oynamıştır. hatta maalesef çoğunlukla 3. türden insanların ilgi gösterdiği bu domain zamanında yani hükümetin saçma wordpress yasağından önce ayda minimum 12bin ziyaretçi almaktaydı ( 12bin tekil rakamını günlük olarak da görmüşlüğü çoktur ) bu kişisel blogumun ;)

umarım ilerde daha güzel ve etkli bir sosyal mekan oluşturacak projeye dönüşecek bu domain. ancak o zaman kadar “viva la sosyalmekan!” ;D

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s