Pacific RIM

Abartı bir cümleyle başlamak gerekirse Pacifik RIM tam bir görsel şölen.

Sinema tarihi açısından bir başyapıt değil, işte bu, ben bunu istiyordum diyebileceğiniz bir senaryo, bir film yok ortada belki ama vaktimizi geçirdiğimiz beyaz perde önünde bize eğlenceli ve temposu yüksek 2 saatlik bir keyif sundu.

Görsel

Fragmanları izlediğimde kapıldığım izlenim beklentilerimi yükseltmek yerine oldukça düşürmüştü. Filme sırf efektleri için gittim ama o da ne, düşen beklentilerimden midir bilinmez film bayaa yüksek tempolu ve avarajın bence oldukça üstünde çıktı.

Filmi 3D izledim, bu uygulama bu filme gerçekten oturmuş. Bir HUGO ya da GATSBY gibi ışıltılı durmuyor ama filmin dokusuna ve temasına oldukça yakışmış, etkileyiciliğine etki katmış 3D. Cidden Wolrd War Z deki gibi gereksiz durmamış ( ayrıca onun gibi de sıkıcı ve kopuk anlatımlı bir film değil )

Konuya girişi hızlı ve yüksek tempolu. Anlatımı, kopukluklar yaratmayacak kadar hızlı ve yerinde. Konuların bir kısmını seyircinin zekasına ve hayal gücüne bırakarak tempoyu düşürmüyor. Gereksiz yerlerde yavaşlayıp tempoyu dar alanlara sıkıştırmıyor. film çok az duraksıyor, zaten görsellik sayesinde tempo en yavaş sahnesinde de sürüyormuş gibi geliyor insana.

Görsel

Hayatın anlamını vermiyor, basit mesajlar ve ince göndermeleri var ve hatta yer yer klişelerle örülü ( film bir canavar ve robot filmi bundan daha klişe mi olur en temelde :D ) ama bir kaç kült filme de el sallıyor uzaktan ( ben back to the future filmini bile selamladıklarını düşündüm hafiften, doktor emmet l brown’un şüpheci tavrına sahip genç stephen hawkinge benzeyen elemanın mesela )

Godzilla, Alien, Cloverfield Olayı, ne ararsan var! hatta onların yapamadıklarını yapmış bence. Dev robotlar, yıkılan şehirler, Asya, Avrupa, Avustralya, Amerika hangi dokuyu ararsan yormadan vermiş izleyicisine. Tam bir canavar filmi.

Görsel

Dünya kardeş olsun bak neleri başarırız ama en çok Amerika başarır da diyor sonuna doğru. Hepimiz kardeşiz, kavgalar yersiz, Nükleer gerekli vs de yedirmiyor değil hani ;)

Görsel

Yaratıkların yani Kaiju‘ların insanlık tarafından nasıl benimsendiğini, nasıl bir endüstriye döndüğünü, toplumları nasıl şekillendirdiğini ( dini, sosyo ekonomik ve türlü kültürel açıdan ) nasıl etkilediğini de atlamamış. Çinlilerin ejderha tozundan viagramsı doğal ilaçlar yapma saçmalığına bu filmde de değinmişler.

Görsel

Ruh ikizi, akrabalık, Arkadaşlık yani sevgiyi barındıran ilişkilerde uyumun aslında ne kadar önemli olduğu hani bir elin nesi var iki elin sesi var özdeyişindeki gibi hareket edilirse ne güzel şeylerin başarılabileceği duygusu da bu görsel şölen içine güzelce yedirilimiş. iyi de olmuş.

Görsel

Doğu ve Batı Aksiyon anlayışının, animasyon ve sinema kültürünün güzel bir birleşimi olan Pacific Rim’in sonunda filmin tansiyonu öyle bir düşüyor ki, herşeyi olmuş ama o son 5 dakikası olmamış dedirtiyor. Gerçi bana kalsa filmin bitiş jeneriğiyle kurtarıyor bunu, bence o da çok güzel olmuş. jenerikten sonra 30 saniyelik bir final sahnesiyle de çok da komik olmayan bir espriye bağlamışlar. Bu belki de Pasific Rim 2 gelebilir demek oluyor Guilermo Del Toro‘nun anlatım dilinde.

Görsel

Pacific Rim bence Sinemada ve 3D izlenmesi gereken, izlenirken de görselliğine ve aksiyonuna kenetlenilirse daha da çok keyif veren tam bir seyirlik. izleyin ;)

Yönetmene not: Guilermo kardeş, Voltran’ı da beklemekteyiz, hadi bakim.

Reklamlar

Pacific RIM” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s