Sarıdeniz’den Ay’a

Ganj’dan Mars’a başlıklı yazım daha eskimeden bu sefer de Çin’in büyük başarısı dikkatimi çekti. 

Hani barut’u icat eden, uçurtma, havai fişek denildiğinde akla ilk gelen Çin. 

Güneş/ Ay tutulduğunda “oy! aha ejderha yuttu onları gürültü çıkartalım kışt kışlayalım da kötü ejderha kaçsın” diye, gonglar, ziller çalanların ülkesi Çin. Kung-fu, Budist rahipler, Kızıl meydan, hepsi Çin…

Atalarımızın akınlarını durdurmak için devasa set yapanların ülkesi Çin. Hani çok övünüyoruz ya 40 kişiyle Çin hanedanlığı sarayını bastık diye o bakımdan…

Ne yapmış bu Çinliler?

Ay’a robot göndermişler.

Ne zaman?

Bizim saatimize göre 1 Aralık 2013

Yani son hızda, dünya’da başka hiç bir önemli konu gelişme yokmuşcasına cemaat – hükümet boks maçına odaklanmış, ülkemizin hiç bir problemi ve derdi yokmuş gibi skor acaba kaç kaç kimin lehine olacak derken fırlatıldı Çin’in Ay robotu YUTU’yu taşıyan aracı  Chang’e 3.

Image

( Çang e  Çinliler’in 4000 yıllık bir hikayesindeki baş kahramanın adı. Mitolojiye göre Çang e, kocasından ölümsüzlük iksirini çaldığı için Ay’a hapsedilmiş bir kadındır. Arkadaşının adı da YUTU adında bir tavşan :) biz Göktürk diye “ciddi” bir araç yapıp, Gökmenlerimizi Ay’a yollayıp Gök Türkleri aramaya çıktık demeye kalksak, yedi düvele kendimizi güldürür, önce biz kendi içimizde kendimizi paralarız, o kadar müşkül bir ruh halimiz var bence ) 

Image

Bu konuda bizim düştüğümüz durum bence şu: Yani düşünsenize Dünya’daki en yetenekli tiyatrocular bir araya gelip ustalıkla hazırlanmış bir oyun sergilese ve onu sergiledikleri ülkenin %90’ı soluksuz izlese bu oyunu. Bu sırada başka ülkeler, tiyatro oyununa dalmış o ülkeyi sollayıp geçerlerken aldıkları tek tepki boş gözlerle bakan bir kaç seyircinin  umursamaz bakışları olsa… umursayanların ise kalabalıkta sesi duyulmasa ve hatta gürültü yapıyorsun diye ayıplansa.. öyle ya tüm ülke tiyatro salonuna dönmüş ve görgü kuralı gereği tiyatro salonlarında gürültü çıkarılmaz ;) öyle ağzı açık izliyoruz derhaneler kapatılacak mı, hangi bölücüyle daha ileride hangi konserler verilip verilmeyeceğini…

Biz dönelim Çin’e, hani şu kendini fotokopi makinesi sanan ülkeye… Sadece bir fotokopi mankinesi de değil, ucuz iş gücü ve düşük maaliyete oranla yüksek üretim kapasitesi denildiğinde akla gelen ülke Çin.

Herhangi bir alışveriş merkezindeki, herhangi bir tekno markete ya da bir oyuncakçıya girdiğinizi düşünün. Herhangi bir ürünü raftan alın ve üretim yerine bakın, %90 ihtimalle üzerinde Made in China yazacaktır. Bu alışveriş merkezi Dünya’nın herhangi bir köşesinde olabilir ama sonuç aynı olacaktır.

Tabii böyle bir iş gücüne ve yetişmiş eleman ordusuna sahip Çin’in uzay yarışı daha dünkü konu değil. Kendilerini çok önceden geliştirmeye, ağır ama temkinli adımlar atmaya başlamışlar. 

işte bu adımlar sayesinde Çin, günümüz itibariyle Ay’a araştırma robotu yollayabilmiş 3. ülke konumunda. Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere Ay’a robot taşıyan kapsül şu sıralar yörüngeye, Ay yoluna girmeye yönelik vs manevralar yapıyor.

Image

Aşağıdaki bu fotoğrafta da Çang e 2 isimli uyduyla çekilmiş Ay’ın Gökkuşağı Körfezi bölgesi fotoğrafı sergilenmekte ( chang’e 1 ve 2 bugünkü gönderilen sondadan daha önce gönderilmiş Ay’yörüngesi gözlem uydularıdır

Image

Çin, yönetim rejimi tüm dünya tarafından tartışılan, kendilerince var olduğunu iddia ettikleri demokrasileri daima sorgulanan bir ülke.
Demokrasi, insan hakları vb bir çok konuda “not vericiler” tarafından sınıfta bırakılan Çin’de, bir çok fabrikada işçiler hasta olduklarında işten atılıyor ya da bedensel sağlığı bozucu durumlar bir kenara, akıl sağlıklarını bozan çalışma şartları yüzünden intihar ediyor. Hatta bazı fabrikaların katları arasında ağ gerilidir, insanlar kendilerini aşağıya atıp öldürmesinler diye.

Ne biçim komunist ülke lan burası en kapitalist ülkeden daha bater denilebilecek Çin, soydaşlarımıza da yavaşlatılmış ve zamana yayılmış bir soy kırım uygulamakta. Tabii bu soy kırıma hiç bir hükümet samimi bir söz söyleyememiştir bu zamana dek. O çok demokratik ülkelerin de petrol zengini topraklara özgürlük getirmekten başka işi olmadığı için, uluslar arası meydanlarda hep es geçilir.

Yani Çin, dünya’nın geri kalanının üretim gücünü elinde tutarak, yerel azınlık ve çoğunluk halklarına en acımasız baskıları uygulayarak bile olsa adını “başarılı” ülkeler listesine yazdırmış bulunmakta.

Ancak sanmıyorum ki Çin’in devlet başkanı, teröristlerle sulu gözlü, sazlı sözlü buluşmalar yapsın, bunu demokrasi olarak görüp, ilerledik diye yutturmaya çalışsın… ve sanmıyorum ki Çin devlet varlıklarını satarak ekonomik büyüme gerçekleştirip 2020’de Dünya’nın en büyük ekonomisi olacağını hesaplasın ( Çin günümüz itibariyle Dünya’nın 2. büyük ekonomisi, 1. Amerika ve o da devlet kaynaklarını, park bahçe vb şeylerini satarak, linkoln anıtını yıkıp yerine camii yapacam diyerek büyümüyor )

bence Çin’in kültürel ve teknolojik başarısının sırrı da bu, baskıcı, kopyacı, sömürücü ve hatta katliyamcı ama asla ak ile boku birbirine karıştırmıyor. 

Ben Çinliyim demekten gocunmuyor. Bir buçuk milyar nüfusa, binlerce ayrı aşirete, bir çok eyalete; dil ve lehçe farklılıklarına karşın bölünmüyor. Bölünmeye çabalamıyor, aksine; Kızıl Gezegen Mars’ı keşfedebilmek için alıştırmalara en yakın komşumuz Ay’a araştırma robotu göndererek hız veriyor.

Peki ya biz? 

 

konuyla ilgili detaylı anlatım ve bilgilere şu kaynaklardan ulaşılabilinir:

http://www.space.com/23786-china-moon-rover-mission-photos-change3-lander.html

http://www.space.com/23789-china-launch-photos-moon-rover-change3.html

http://www.nbcnews.com/science/china-launches-jade-rabbit-rover-its-first-moon-landing-mission-2D11674372

http://www.space.com/23790-china-launches-moon-rover-mission.html

http://www.china.org.cn/opinion/2013-12/02/content_30768634.htm

http://live.china.org.cn/2013/11/29/coming-soon-china-launches-change-3-lunar-probe/

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s