45 Milyar Dolar’ı “Hayrına” Dağıtmak

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve eşinin yeni doğan kızları Maxima için yazdıkları mektupta belirttikleri üzere; Facebook’ta sahip oldukları hisselerinin %99’unu, yani günümüz itibariyle 45 Milyar dolarlık kısmını yıllar içinde parça parça “hayır” işlerinde kullanacaklar.

maxima

Bunun için senelik  1 milyar doları geçmeyecek şekilde Mark Zuckerberg her sene kendi hissesinden bir payı, eşiyle birlikte sürdükleri hayır kurumuna verilmesini emretmiş.

Kendi hayır kurumuna veriyor olması onun parayı sağ cebinden alıp sol cebine koyması demek değil.
O paranın aktarılacağı sözü verildiğinde, oranın kanunlarına göre kendinizi bir nevi bağlamış oluyorsunuz.
Parayı aktardığınızda da o para cidden sizden çıkıyor. Zaten gideceği yerler, yapılacak yatırımlar ve bağışlanacağı kurumlar belli oluyor. ( Bizdeki gibi gemicik gömücük olmuyor)
Zuckerberg’e yansıyan kısmı ise kişisel gelir vergisinden düşüyor bu parayı o kadar.

Zuckerberg’lerin sırf bu para için yalandan kurulmayan, uzun süredir var olan “hayır” kuruluşunun, bağışlayacakları parayı yönelteceği kollar öncelikle; Eğitim kurumları, İletişim gurupları, uluslar arası girişimciler ve çeşitli hastalıklara karşı tedavi geliştirenler olacak.

( Chan Zuckerber Initiative sayfasına buradan ulaşabilirsiniz )

San Francisco’nun Silikon Vadisi olarak bilinen kısmında bu haber muhtemelen büyük yankı ve heyecan uyandırmış olsa gerek. Girişimcilere, mucit ve geliştiricilere büyük bir şevk ve ümit vermiş olmalı.

Silikon Vadisi’nde işler aslında çoğunlukla böyle yürüyor. Federal hükümetin verilen sözlerin tutulup tutulmadığını ölçen denetim kurumları ve mahkemeler dışında, buraya parasal bir faydası pek yok. Vergisini toplar, gerekirse çeşitli durumlar için cezasını keser ve hatta ülke ekonomik krize girdiğinde buradaki firmalardan borç alır. Karşılığında da vergi indirimleri ve çeşitli öncelikler tanır.

Vadide para aslında hemen hemen her zaman bu şekilde dönmektedir. Belirli büyüklüğe ulaşan firmalardan ( illa Facebook kadar büyük olmasına gerek yok ) yatırım yapması beklenir. Vergi indiriminin yanı sıra kazançlı da bir harekettir. O parayı devlete vereceğime, birşeyler geliştirenlere bölüştürürüm, içlerinden birinin projesi tutarsa zaten onlarca katını kazanırım diye düşünür. Kazanır da .
Ondan kazandıklarının bir kısmıyla da başka firmalara yatırım yapar. Kendi yatırımıyla kalkınan firmalar da artık yatırımcı pozisyonuna yükselir. Büyüyen bir ağacın dalları ve hatta doğadaki fraktallar gibi zincirleme bir tepkiyle bu olay sürer.

Seattle’lı firma olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’de büyük etki yaratacak şekilde yıllar önce kişisel servetinin önemli bir kısmını kendi vakıflarına bağışlamış, bu bağışın özellikle sağlık alanındaki gelişmelere harcanacağını duyurmuşlardı.

Zuckerberg’ler in bu duyurusu, ABD’de ne gibi önemli sıçramaların önünü açacak zaman içinde göreceğiz.

Konuyla ilgili çeşitli linkler:

http://www.businessinsider.com/mark-zuckerberg-giving-away-99-of-his-facebook-shares-2015-12

https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2015/12/01/mark-zuckerberg-will-give-away-99-percent-of-his-facebook-stock/
http://www.independent.co.uk/news/business/news/mark-zuckerberg-has-left-after-giving-away-99-of-facebook-shares-a6757076.html

http://www.usatoday.com/story/tech/2015/12/01/mark-zuckerberg-priscilla-chan-baby-girl-99-percent-of-facebook-shares-to-advance-human-potential/76626078/

http://www.fastcompany.com/3054127/fast-feed/heres-how-zuckerberg-is-giving-away-99-of-his-facebook-shares-but-staying-in-contr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s