Uncanny Valley

Bilişim terminolojisinde “Uncanny Valley” ( tekinsiz vadi ) sıfatı; Robotların gün gelip de artık doğadaki diğer varlıklardan, yani insan hayvan vs’den ayırt edilemeyecek kadar gelişmesi ve bunun insanlar üzerinde tiksinti, korku vb duyguları yaratması durumudur.

Bu terimi isim olarak taşıyan 8 dakikalık kısa film ise bence, Matrix’in gerçekliği sorgulamasını ya da Surrogates’in anlatmaya çabaladığı teknolojik soyutlanmayı kısacık bir zaman diliminde, oldukça çarpıcı ve başarılı sahnelerle anlatmayı başarıyor.

Eline geçirdiği tüm teknolojileri silaha dönüştürmeyi doğası gereği bir şekilde başarmış olan insanlık için Sanal Gerçekliğin de bu olgudan etkilenmemesi beklenemez zaten.

Uncanny Valley bu bağlamda günümüzdeki örneklerden, geleceğe oldukça tedirgin yaklaşıyor;
Gittikçe hızlanan internet bağlantılarımız ve ucuzlayan donanımların artık sadece paralı “seçkinlerin” değil, içmeye suyu dahi olmayan bölgelerde yaşayan insanların bile tükettiğini görmekteyiz. *
Ayrıca sanki oyun oynarmışcasına kullanılan askeri dronlar, Dünya’nın bir ucundan kontrol edilerek, ülkelere bomba yağdırılabilinmesini daha da kolaylaştırmaktadır. Bu dronları kullanan “sivil” personeller, bombaladıkları insanları birebir görmediği ve hatta onları seçemedikleri için yaptıkları işlerin vehametini erkenden kavrayamıyorlar. *

İşte Uncanny Valley tüm bu günümüz verilerini birleştirip, internet bağımlılığımızı da sanki uyuşturucu madde bağımlılığmışcasına harmanlayarak, kendine has teması ile etkileyici bir şekilde sunuyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s