Star Wars: the Last Jedi

star-wars-last-jedi-imax-poster

Spoilerli anlatım olacaktır, çünkü insanları uyarmak gerek.

Disney’in haklarını satın alarak yaratmaya başladığı “yeni” Star Wars evreninin, 2015’de vizyona giren Force Awakens‘dan bu yana verdiği çöküş alarmı derecesi, bence bu senenin son günlerinde vizyona giren the Last Jedi ile iyice arttırmış durumda.

80’li ve 90’lı yıllarda ilk serileri TV’den izlemiş, 90’ların sonu ve 2000’lerin başında ise yine Lucas Film’in yaptığı yeni serileri (prequelleri) izlemiş bir Star Wars sever olarak, böyle bir giriş yapmaktan başka doğal bir tepkim olamazdı elbette.

Star Wars evreninin deli hayranlarından olmadığım kesin, kostümlerini giyip, koleksiyon parçalarını toplamıyorum ama tüm bunlar filmin bu denli bozulmaya gitmesini algılamayacağım anlamına gelmez.

Özellikle bu filmden itibaren Disney kendini iyice hissettirmeye başlamış. Hannah Montana Star Wars evreninde diyesim geldi. Mickey Mouse karakterlerin arasında boy gösterse sırıtmayacak bir hikaye anlatımı olmuş.

Efektlerden, renk tonlarından bahsetmiyorum. Ancak kimi zaman  ilk filmlerin nostaljisini yakalamak uğruna oldukça fazla detay gözümüze sokulmaya çalışılırken, diğer yandan kurmaya çabaladığı yeni maceraların örgüsündeki çiğlik çok göze batar seviyede.

Çok uzatmayayım, ya ben yaşlandım ya da bu tam bir çocuk filmi olmuş.
İki saate yaydıklarını son yarım saate sığdırmaya çalışmışlar. Film ikinci yarının ikinci yarısında başlıyor.

Eski karakterler bir ortaya çıkıp bir yok olurken anlıyoruz ki Disney aslında Star Wars ile büyüyen bizleri eleyerek, ergen nesle yöneliyor. Burası artık kesin. Milenyum kuşağına geçiş yapılmış.

KyloRen’in ergen tavrı boşuna değil yani. Çiğ bir ortak payda yaratılmaya çalışılıyor.

Yok sevginin gücü, yok bilmem ne,  aşırı sevimli kılınmaya çabalanmış aşırı acıklı ağlamaklı hayvanlar falan filan. Duygusuz ve moron bir nesle, acıma ve merhamet öğretme çabaları. Tam Amerikan, tam Disney. (eh başkası da beklenemez)

O yalın Star Wars heyecanı yok, olamazda tamam ama yerine zaten satabilecekleri action figürler, rebellion yüzükleri vs için heba edilmiş bir yapım var. Son sahnede anlıyoruz ki bu evren yıllar içinde Mc Donalds çocuk menüsü oyuncaklarına bile kurban verilecektir. Menü oyuncağı için şimdi de SW karakterleri kullanılıyor, işaret etmek istediğim nokta ileride sadece anlamı bu tamamen artık gizlemeden yapılan devasa bir oyuncak reklamı olarak lanse edilecektir.

Koleksiyonluk ve kimine göre saygıdeğer bir edebi eser olmaktan resmen çıkmış durumda Star Wars.

Jedi dininin mabedini de Yoda’nın hayaletine yaktırtarak, bu heyecana ve hayal dünyasına katılan gerçek dünya Jedi’larına
( evet Jedi dinine mensup hayalperest Star Wars sever insanlara)
resmen küfretmişler.
Ben oradaki mesajı; kitap mabed vs’ye dininizi indirgemeyin, güç içinizde gıdığını yidüklerim olarak algılamadım maalesef.

Ha bu arada Snoke’un da kimliğini öğrendik bu filmde,
yakından görüldüğü üzere bizim “Kardeş Payı ” dizisindeki Mehmet Cemcir’miş işte.
( hehe ben ona benzettim ) tipi aynı o :D
Gerçi öyle zart diye ikiye bölünmesiyle ve hoop aa öldü supreme lider…
Demek ki hakkaten Mehmet Cemcir’miş :)

Bu absürdlükler yüzünden filmdeki Star Wars evrenine ait asli durumlar falan artık dalga geçilecek bir hale bürünüyor. Kylo Ren gibi saf bir güç, yeni supreme lider, Luke Skywalker’in telekonferansla katıldığı uzaktan dovüşe, o halisülasyona ya da holograma inanıyor. Enerjisini boşa harcayıp, salakça avlarını ellerinden kaçırıyor.
Bu film bu kadar ham sunulmasaydı, üzerindeki devamlı bahsettiğim çiğlik olmasaydı, göze çok batmayacak bir detay ama izleyici olarak ben, filmin fantastik kısmından çoktan sıyrılmış durumda bu sahneyi değerelendirmek zorunda kalıyorum. Her neyse.

Dalgamızı da sonuna kadar geçtikten sonra derim ki, IMDB’deki gün itibariyle 8/10  puanı değil en fazla 6 puanı hakeden vasat bir Star Wars bölümü olmuş.

Bu arada Rogue One bir kere daha parlıyor bu yeni yapımlar arasında, şu ana kadar bence en olmuş diyebileceğim yapım o.

Umarım Han Solo’nun ve Obi Van Kenobi’nin anlatıldığı ayrı yapımlar en az Rogue One kadar iyi olurlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s