BRIGHT

bright-banner

Will Smith’in fantastik bir dünyada bir ork ile ortak polis memurluğu yaptığı Netflix filmi BRIGHT, özünde los angeles’da geçen yüzüklerin efendisimsi bir hikaye.

Hikayenin geçtiği dünyada ise ağırlıklı olarak üç adet tür öne çıkıyor. Elfler, insanlar ve orklar. Elfler zeki, çevik ve genellikle “ahlaksız”, orklar ise aptal, ayı gibi ve genellikle “ahlaksız”. insanlar da bildiğimiz gibi. ( buradaki ahlak ölçütü insani değerlerden yola çıkıyor)

Burada yüzük yerine daha geleneksel bir item olan sihirli değnek kullanılmış. Çok nadir bulunan bu sihirli değneğe sahip olmak herkesin istediği bir olay. Çünkü bu değnek ile ne istersen yapabilyorsun, bildiğin masal işte. Bu değneği kullanabilenlere ise “bright” deniyor. Değneği gören kafayı yiyor, ooolum bunlar neler yaparız biliyor musun moduna giriyor, kanun manun, töre möre artrık ne varsa unutuyor. Polisler anında görevlerini unutuyor, çeteler birbirine giriyor falan. Değneğin sihirli gücünden değil, insan olsun elf melf artık ne olursa olsun içlerinde bulunan bencillik ve aç gözlülük yüzünden.

Filmde baskın tür, elfler. Dünyayı onlar yönetiyor. En alt tabaka ise orklar. Bariz bir şekilde ırksal hiyerarşiyi ve kast sistemini yermişler. aslında sadece ırksal da değil, toplumun alt tabakalara ittiği, kendi gibi görmediği bugün ne varsa hepsinin temsili orklar.

Elfler ve orklar mistik ve sihirli şeylere yakın ırklar ama genellikle sihirli güçleri yok. insanlar gibi silahla vurulduklarında ölebiliyorlar. Ancak insanalrın aksine bu değneği kullanabilecek kapasitede olanların oranı orklar ve elflerde çok yüksek. insanların içinden milyonda bir bright çıkabiliyor.

Her neyse, filmi izleyen bir çok fantazi sever,  yani işte tolkien hikayelerine ve ona benzer türlere bayılıp o dünyanın hayali içinde yaşayan tipler kötü not vermiş olsa da. Benim gibi fantazi, yüzüklerin efendisi hobbit mobbit sevmeyen biri için bile aslında izlenebilir bir film olmuş. beklentiyi çok düşük tutarsan gayet izlenebilir bir film.

Ancak bana kalırsa bu sihirli dünya etrafında döneceğine, uzaylılarla entegre olmuş bir dünyada geçseydi daha eğlenceli olabilirdi. muhtemelen 80’lerin ve 90’ların uzaylılı dizisi / filmi “the alien nation” çakması durmamak için böyle bir yola sapılmış.

Aslında özetle olay şu ki, “orta dünya”da geçen bir “the alien nation” karması.

Olay bu iyi seyirler :)

http://www.imdb.com/title/tt5519340/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s