Han Solo’nun Hikayesi

Star Wars sevenler ve atıcılık derneğine üye olan bizlerin, belkide taa çocukluğumuzdan beridir beklediği filmlerden biri olan “Solo: A Star Wars Story”  fena değil seviyesinde izlenebilir bir yapım.

Screen Shot 2018-05-26 at 20.28.39.png

Film, Han Solo’nun; “liseyi bitirdim, yan kesiciliğe devam mı etsem, askere mi gitsem?” çıkmazıyla başlıyor. Kız da var amk, ne yapacağımı bilemiyorum derkenki süreçte ilerliyor. Yer Bağcılar civarı.

Bu süreç içinde aslında iki dakikada kahramanımız Han’ın, Han Solo’ya geçişini ve Solo soyadını alışını bir çırpıda anlatılıyor.

Yoğun olarak en başlarda hissedilen ama film boyunca da süren klasik Amerikan tarzına tahammül edebilirseniz ilerleyen dakikalarda kendini yer yer sıkmadan izlettirmeyi başarıyor.

Yani uzay Corvetine düz kontak yapıp, vuhuuu diye süren kovalamaca sahneleri falan. Bir 50’ler Rock Müziği eksik sahnede.

Ancak filmin geneline baktığımızda serüven kendine has bir akıcılıkta ilerliyor. Film bir şekilde kendini izletiyor.

Gerçi bu film 80’ler ya da 90’larda da çekilebilirmiş. Yani şimdi çekilmiş olmasının senaryoya çok büyük bir katkısı olmamış, efektler falan içindiyse yani ne bileyim uçan rezidansı o yıllarda da yapabilirlerdi bence :)

Ha bir de “ya Game of Thrones’daki kraliçeyi de araya serpiştirelim, oradan da iki izleyici kapsak kardır” görüşü bu filmde de hakim. Çok ucuz numaralar bunlar. Yakışmamış.

Bu arada Han Solo’yu oynayan eleman rolünün hakkını sonuna dek vermeye uğraşmış gerçekten ama ne Han ne de Lando karakteri uygun seçimler değildi bence. Hele ki Lando’yu, yardımcı plotu olan feminist ve devrimci robotu L3 ile flört eden bir “jerker” karakter gibi resmetmeleri bu ne lan dedirtmedi değil. Adam kumarbaz, çizsene şuna Maverick gibi bir karakter.

Han Solo’nun Chewbacca ile tanışma sahnesi bence iyi, hatta Chewy’li tüm sahneler filmin izlenebilirliğine büyük katkıda bulunmuş. Az ama öz. Han’ın Wookiee dilinde konuşması da hayal edildiği kadar absürt ve komik. Sanıyorum bu sahne ilk ve tek SW filmleri arasında.

Gel gelelim canım Millennium Falcon’un sahne alışına. Baba yap şu sahneyi de vurucu bir şekilde. Yok.

Tüm bunlara rağmen ve hatta gereksiz 3D olmasına rağmen yine de izlenebilir bir film olmuş. Hatta sonunda Han Solo ile Leia’yı ilk defa bir araya getirecek bir filme daha da yer kalmış denilebilir. 6.5/10.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s