Xiaomi AmazFit Bip SmartWatch

İnceleme yazısını buradan okuyabileceğiniz Xiaomi Redmi 6 Pro telefonumdan bir kaç ay sonra aldığım akıllı saatim AmazFit Bip‘in teknik özelliklerini de şuradan görebilirsiniz.

Şubat ayından beridir hemen her gün severek kullandığım bu akıllı saatin, kutusunu açar açmaz edindiğim ilk izlenim yine beklediğimden iyi bir ürün almış olduğumu düşündürmesiydi.

Hepsiburada’dan satın aldığımdaki fiyatı 370 lira olan AmazFit, açıkcası kaliteli görünümüyle gayet şık bir “giyilebilir bilgisayar”.

Bileğinize taktığınızda kaliteli ve pahalı hissi veren cihazı kutusundan çıkartır çıkartmaz öyle hemen kullanamıyorsunuz haliye. Kendisiyle birlikte gelen şarj standına oturttuktan sonra biraz şarj etmeniz gerekiyor.

Telefonunuza MiFit uygulamasını da kurduktan sonra, Bluetooth üzerinden saatinizi telefonunuza tanıtıp, eşleştirmeye başlıyorsunuz. Şarj olurken bir yandan da telefonunuz üzerinden çeşitli güncellemelerini kendisi yapıyor.

Saatin plastik olan gövdesi metal gibi bir his veriyor. Bileğinizi saran plastik kayışı da bir o kadar yumuşak ve kaliteli.

Dokunmatik ekranı ise her zaman açık modda. İsterseniz bilek hareketinize duyarlı bir şekilde aydınlık moda geçip daha görünür hale geliyor, isterseniz de yan düğmesine basarak. Ama her zaman görülebilir bir ekran.

Ekrandan okuduğunuz bilgilerin size gösteriliş tarzını da telefonunuza kurduğunuz MiFit uygulaması ile değiştirebiliyorsunuz. Şık kadranlı saat temalarından, tamamen sporcu cihazı görünümüne geniş sayılabilecek temalar var. Ben; adımsayardan, kalp ritmi ölçere, edinebildiğim tüm bilgileri tek ekranda veren temayı seçtim.

AmazFit akıllı saat, arkasına yerleştirilmiş lazerli bir düzenek ile nabzınızı ölçüyor. Gayet başarılı diyebilirim. Ayrıca GPS ve hareket sensörleri ile adımlarınızı, yaktığınız (tahmini) kalori miktarı ile yürüdüğünüz mesafeyi gösteriyor.

Gün içinde koltuğunuzda 1 saatten fazla oturursanız, kalk bir tur at hacı naptın sen ohooo diyor :))
öyle demiyor tabii; ufak bir titreşimle sizi uyarırken, küçük ekranında şirin bir animasyon beliriyor.

Düzenli yürüyüşler yapan birisi olarak, saatin bazı sportif özelliklerini de test etme şansım oldu. Öncelikle siz hiç bir ayar yapmasanız da, o sizin her adımınızı kaydediyor ve MiFit uygulamasına gönderiyor.
Hem telefonunuzdan hem de saatin kendisinden, ne kadar yürümüş, hareket etmişsiniz, gün içinde kaç kere 1 saatten fazla hareketsiz kalmışsınız hepsinin ölçüm bilgilerini gösteriyor. Ayrıca saatin üzerindeki aktivite menüsünden yapacağınız aktivite türünü seçerseniz ona özel davranmaya başlıyor. Mesela ben yürüyüşü seçtiğimde GPS devreye giriyor ve daha keskin ölçümler yapıyor. Duraksadığımda otomatik duraksıyor, yürüdüğümde otomatik çalışmaya başlıyor. Aktiviteyi sonlandırdığımda ise, küçük ekranında yürüdüğüm alanın rotasının şekli ufak bir haritaymışçasına beliriyor. Bence güzel :)

Gerçekten ilgimi çeken en fazla ve hatta şaşırtan özelliği ise uykumu ölçmesi oldu. Saat kolunuzda uyuduğunuzda, telefonunuzdaki MiFit uygulamasına uyku kalitenizle ilgili veriler göndermeye başlıyor. Hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Saat uykuya daldığınızı otomatik algılıyor ve bu çoğunlukla doğru ölçümler oluyor. Gece kaç saat uyuduğunuzu, bunun ne kadarı derin, ne kadarı hafif uyku olduğunu ve hatta bu döngülerin uykunuzun neresinde olduğunu MiFit ekranından size gösteriyor. Hatta ve hatta, bu sistemi kullanan diğer insanların arasında uyku süreniz, kaliteniz ne seviyede, onlara göre hangi oranda daha iyi ya da kötü uyuyorsunuz, hepsini gösteriyor. Ulan rüyalarımızı da kaydediyor mudur acaba diye düşünmedim değil :)

Bu oran orantı olayını aktivite kısmında da size sunuyor. O gün diğer kullanıcılara göre hangi oranda daha aktiftiniz size gayet detaylı sayılabilecek şekilde sunuyor.

AmazFit aynı zamanda resmen bir bağımlılık yaratıyor. Telefonunuza ikincil bir ekran takmışsınızcasına kolaylıklar sağlıyor. Öncelikle tabii saate bakmak için telefonu cebinizden çıkarmıyorsunuz. Evet bunu normal saatler de yapıyor :) ama normal saatler size, SMS, sosyal medya bildirimleri, WhatsApp mesajları vs içerik ve bildirimlerini AmazFit’in yaptığı gibi göstermiyor. Yani artık bir uyarı geldiğinde ilk önce telefona uzanmıyorum, bir çok spam sms için telefonu açmak / bakmak durumunda kalıp gıcık olmuyorum. Hava durumu vs için de öyle. Kimin aradığını da görebiliyor, Çağrıyı telefonu cebimden çıkarmadan sonlandırabiliyorum.
Ayrıca telefon titreşimde ya da sessizde olduğunda, yani telefonu duymama ihtimalimizin olduğu durumlarda, bileğimizi titreterek bizi ekstra uyarıyor.
Bu uyarının dozu, bu gibi şeylerden strese giren / huylanan ben için bile gayet makul. Panikletmiyor.

Ayrıca uykuya geçmeye başladığınızı anlayarak, kendisi de artık uyarıları size titreyerek bildirmemeye başlıyor. Titreşimi keserek uyarıları yine de kaydeden Amazfit, siz uyandığınızda otomatik olarak yine titreşimini açıyor. Ayrıca acil durum olabilecek uyarıları da ne olursa olsun size bildiriyor. Yani birisi sizi aradığında ilk önce titremiyor, ama aynı kişi sizi tekrar ararsa, lan bunda birşey var ne olur n’olmaz deyip sizi titretiyor. Bahele diyor; siz de hele hele diyerek uyanıyorsunuz. (n’olcak benim bu esprilerim)

Kesinlikle bağımlılık yapan bir cihaz. O kadar bağımlılık yaptı ki, bileğimden neredeyse şarj etmek ve duş almak dışında hiç çıkarmadım.
Zaten şarjı da uzun gidiyor. Aktif olarak GPS vs kullanarak devamlı yürüyüşler ile 4 ya da 5 gün dayanan şarjı, normal şartlarda 1 hafta ya da 10 gün rahat dayanıyor.
İşte bu yüzden hassas ciltli bileğimi bana hiç çaktırmadan hafiften (yaraya dönme ihtimaliyle) kızartmış ve aşındırmış. (Çok sıkı bağlamamış olmama rağmen)
Bu tabii hemen olan bir şey değil. Nisan ayının ortaları gibi oldu. Belki de kimine göre önemli olabilecek bir detay.

Ekranı hala çizilmedi. Sugeçirmez olduğunu sanmıyorum ama elimi yüzümü yıkarken de çıkamıyorum. Sanırım belirli bir seviyeye kadar dayanıklı, ancak asla havuza / denize girilmez ve duş alınmaz bence. O kadar da takmayın kardeşim hayret bişey :)

Genel olarak gayet beğendiğim ve harıl harıl kullandığım ve de verdiğim parayı sonuna kadar hakeden bir cihaz.

Bir de hani o çocukken kullandığımız Casio F91 kol saatleri vardı, yanındaki ışık düğmesine basar, yorganın altını aydınlatırdık. Hatta saatin pili yeniyse ışık tavana kadar yansırdı. O eğlenceli, hayal dolu zamanların havasını da taşıyor bu cihaz. Beni biraz da o hâlden yakaladı :)

Alın kullanın. Fiyat performans oranı 9/10

Not: Bir adet RedMi Note 7 yeni telefon siparişi verdim :) o da gelince bir inceleme yazısı daha yazacağım. Bakalım gerçekten 48 mpx’lik sensörü var mı, varsa da performansı nasıl. Göreceğiz.
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s