Karantina Ayları

Gerçekliğimizi sarsan ve hatta komple değiştiren zorunlu karantina günlerimizin şahsen ikinci ayı içerisindeyim.
Bu sürenin ilk günlerinde kendini evde inzivaya çekebilecek kişiler için yararlı olabilmesini umarak bir içerik paylaşmıştım: https://sosyalmekan.wordpress.com/2020/03/21/karantina-gunleri/

Artık günlerin aylara karıştığı bugünlerde, zaman anlamını yitirirken yine bir içerik listesi paylaşmak istedim.

Öncelikle çeşitli youtube kanalları ile başlamak istiyorum.

James Hoffmann‘ın kahve demleme teknikleri üzerine açtığı kanalı eğer siz de benim gibi kahve düşkünüyseniz ilginizi oldukça çekecektir.
Kendine has irrite edici ve hiç bir haltı beğenmez tavrı kanala enteresan bir üslup katmış: https://www.youtube.com/channel/UCMb0O2CdPBNi-QqPk5T3gsQ

Langfocus: Dil bilim üzerine açılmış bilgilendirici ve eğitici bir kanal. Olabildiğince rafine ve en ilginç yönleri ile dünyada konuşulan dillerin yapıları, kökenleri, bağları ve türlü özellikleri anlatılıyor. Türkçe’den İngilizce’ye, Filipin dilinden, İrlandalılar’ın yerel diline kadar yelpaze geniş.
Meraklıysanız keyifle izleyeceğinize eminim:
https://www.youtube.com/channel/UCNhX3WQEkraW3VHPyup8jkQ/featured

Lex Fridman‘ın yapay zeka ve derin öğrenme üzerine açtığı kanalı, enfes içerikte sohbetler ve konuklar ile dopdolu.
Elon Musk’dan, Richard Dawnkins’e bir çok ağır konuğuyla, yapay zeka ve insanlığın geleceği hakkında yaptığı derin sohbetler, soru & cevaplar ile eşsiz içerikler oluşturuyorlar. Soluksuz takip edilebilir:
https://www.youtube.com/user/lexfridman/featured

Kirsten Dirksen‘in kendine yeten, çevreye minimum zarar veren, yalıtılmış yaşam alanları oluşturma üzerine açtığı kanalı. Off the Grid, Self Sustainable kavramları sizin için bir anlam ifade ediyorsa, Tiny house diye bir şey duyduğunuzda içinize bir sıcaklık çöküyorsa, bu kanal tam size göre derim: https://www.youtube.com/user/kirstendirksen/featured

WELT Documentary. İlginç bir belgesel kanalı; Uzay araçları, tarım araçları, bir çok mühendislik konusu hakkında rafine bilgi sunuyor. Kaliteli ve profesyonel bir içerik üretimine sahipler: https://www.youtube.com/channel/UCBAeFXaLV1ZqKqc-Uf3pKaA

Joe Rogan‘ın kanalları. Komplo teorilerinden, bilimsel başlıklara, enteresan ve bence oldukça eğlenceli bir içerik silsilesi. Kısaca özetlemek gerekirse; Bir UFO ile it dalaşı yapmış Amerikan Hava Kuvvetleri pilotuyla (ve destekleyici görselleriyle beraber) yapılmış sohbet de var, ünlü teorik fizikçi Brian Greene ile yapılmış; Kuantum fiziği, varoluşun anlamı, bilincin bilimsel tanımının yapılmaya çalışılması vs hakkında oldukça enteresan bir sohbet de var. Çeşit bol.
Joe Rogan’ın konuklarıyla yaptığı sohbetlerin uzun halleri bu kanalda:
https://www.youtube.com/user/PowerfulJRE
Sohbetlerin vurucu kısımlarının da bulunduğu klip versiyonları ise bu kanalda: https://www.youtube.com/channel/UCnxGkOGNMqQEUMvroOWps6Q/videos
Ayrıca Joe Rogan‘ın Netflix‘de yayınlanan şu iki stand-up gösterisi bence kaçırılmaz: https://www.netflix.com/watch/80117443 | http://www.netflix.com/watch/80215419

Bu arada politik mizahın yeni nesil krallarından Trevor Noah‘ın kanalı da kaçmaz: https://www.youtube.com/channel/UCwWhs_6x42TyRM4Wstoq8HA

Devam edelim,

Universal Comedy: “yabancı” komedyenlerin ingilizce stand-up komedi kanalı.
Richard Gervais’den, Romesh Ranganathan’a kadar envai çeşit komedyen.
Buyrun: https://www.youtube.com/user/funniestevercomedy/featured

iyi has diyorsun da, hemşerim bunlar hep ingiliççe diyorsanız bir kaç Türkçe içerik de paylaşmak isterim.

Türk filmi kanalları. Youtube’da da kanal açmışlar ve içini de hepimizin televizyonda, sinemada, videoda izlemiş olduğu (kendilerine ait lisanslı) filmlerle doldurmuşlar. Öncelikli olarak bunlardan ikisi de şunlar:

Gülşah Film: https://www.youtube.com/channel/UCHumSHRFQ8skiHTY75sxytQ

Arzu Film: https://www.youtube.com/channel/UCUALYmnkEmx8vlxIbpr2gmw

Bu kanallardan önereceğim filmlerden bazıları:

Japon İşi. İzlemeyenimiz yoktur ama burada full ve restorasyonlu hali var :)
Türk sinemasının bilim-kurgu absürt komedi örneklerinden bence en iyileri arasında: https://www.youtube.com/watch?v=GySuqiTfZcw&t=9s

Milyarder. Şener Şen’in, yılbaşında milyarlık büyük ikramiye isabet eden gözü tok bir tren kondüktörü rolunu oynadığı efsane film. Sanırım hemen her yeni yıl arefesinde izlerim :)
https://youtu.be/l5qgnAgpDLw

Yine İngilizce içeriğe dönmüş olacağım ama işte; hobiler için, birşeyler yapmak için kaynak arayanların içinde belki bilmeyen olur diye AdaFruit ve iFixit kanallarını da başlangıç olarak buraya eklemek isterim.

Ayrıca sadece izle geç olmasın, birşeyler de okuyabileyim diyorsanız, Dergilik uygulaması ve Press Reader fena değil.

Bir yandan iş yapayım bir yandan da kitap bana okunsun diyorsanız da Storytel gayet iyi. İngilizce ve Türkçe bir çok kitap sesli olarak var.

Biraz daha dizi, film vs önermeyle devam edeyim.

Önce bir kaç film;

The ‘Burbs
Tom Hanks filmi. 80’lerin kült komedilerinden.
Amerika’nın suburban mahallerinden birinde geçen komşuluk macerası. Kendi ufak topluluklarını yeni taşınmış ve kendilerine hiç benzemeyen başka bir ailenin şüpheli hallerine karşı korumaya ve bu ailenin gizemlerini ortaya çıkarmaya çalışan bir grup mahalle sakinin maceraları. Bence oldukça eğlenceli :)
https://www.imdb.com/title/tt0096734/?ref_=ttls_li_tt

The Sum of All Fears
Ben Affleck ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı gerilim dolu bir uyarlama. Tom Clancy’nin aynı isimdeki romanından uyarlanmış olan film yüksek tempolu bir macera.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Sum_of_All_Fears_(film)

Identity.
Korkumsu, gerilim filmleri furyasından, bir tür fantazi-gerilim denilebilir ama sonu da sürprizlimsi. Gayet de izlenir.
https://www.imdb.com/title/tt0309698/

They Live.
İzlemeyeniniz varsa mutlaka izlesin. Bilim-kurgu fantazi sosuyla birlikte gayet etkili bir kapitalizm eleştirisi. Amerikan Sol’u ürünü olsa gerek ;)
https://www.imdb.com/title/tt0096256/

Biraz da dizi önereyim;

Unorthodox.
New York şehrinin daha çok Williamsburg ile Brooklyn ilçeleri arasındaki bir bölgesinde yaşayan, Yahudi dininin en bağnaz ve kökten savunucuları Hasidiklerin yaşam tarzlarına ışık tutan ve bu yaşamdan kaçmaya çalışan bir genç kızın öyküsünü anlatıyor. Kesinlikle izlenilesi.
https://www.imdb.com/title/tt9815454/

Peaky Blinders.
Şu diziyi de izlemeyen varsa artık ne diyeyim bilmiyorum. 1920’ler İngiltere’sinin; sokak çetelerinin savaşından, politikasına uzanan, gerçek hikayelerden esinlenip derlenilmiş, modern anlatım süslemeleriyle bezenmiş, eğlenceli, aksiyon dolu bir BBC dizisi.
https://www.imdb.com/title/tt2442560/

the Night of
New York’da doğup büyümüş Pakistan asıllı bir genç, kırk yılda bir lise arkadaşlarının birinden parti davetiyesi alır. Bu partiye gitmek için sınıf arkadaşıyla sözleşen genç son anda ekilir. O da babasının taksisini gece gizlice alır ve yola çıkar. Ancak gideceği yol üzerinde onu çalışan bir taksi sanan gizemli bir kadın, bu gencin taksisine biner ve olaylar gelişir.
Amerika’nın kalıplaşmış ön yargılarını ve sistemin masumları neye dönüştürdüğünü nefes kesici bir tempoyla anlatan, karanlık bir mini dizi. Kesinlikle izlenmeli. Gerçekçi anlatım. En ağır sahnesi bile gerilim dolu.
https://www.imdb.com/title/tt2401256/

dizi ve film önerilerimden sonra, eğer retro fütürizme merakınız varsa şöyle içerikler de oluşturdum, bir bakarsınız: https://retrofuturistblog.tumblr.com

Şimdilik bu kadar :) bakalım gelecekte bizleri neler bekliyor.

Göktaşıo?!
0o
~
iyi seyirler :D
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s