M1 işlemcili MacBook Pro Makinede Fusion 360 ile 3D Render Almak

Apple’ın gündemi hâlâ daha meşgul eden Apple Silicon işlemcisi M1’e sahip MacBook Pro diz üstü bilgisayarlarından birine sahip olduğum ilk gün (ki bu önceki güne denk geliyor 😄) merak ettiğim 3D render ve grafik performansını test etmeye koyuldum ve test ederken de bir video hazırladım.

Elbette internette bolca benchmark testleri var. Ancak hiç biri benim esas sorularımı tam anlamıyla cevaplamıyordu.
Fusion 360 çalışıyor mu ve çalışıyorsa yerel render performansı nasıldı?

Gerçi Apple’ın bu bilgisayarları tanıttığı event videosunda Autodesk’in Fusion 360 yazılımı da bir saniyeliğine de gösterildiyse de ( en azından event videosunda gösterilebildiği için demek ki çalışıyor ve hatta gayet de güvenerek gösteriyorlar yargısına vardım) Rosetta uyumlaştırıcısıyla çalışacağı için performansını merak ediyordum.

Ama zaten bu Fusion 360 için çok da yeni bir durum değil açıkcası, yanılmıyorsam bu yazılım zaten intel işlemcili diğer Mac’lerde de rosetta ile çalışıyor. Yani bu yazılım özellikle windows için geliştirilmiş olsa gerek. Ancak ben bunun yakında değişeceğini ve Autodesk’in de yeni nesil Apple Silicon işlemcilerini destekleyen ve haliyle yerel çalışacak bir iOS / MacOs temelli versiyon çıkaracağını düşünüyorum. Zira Cinema 4D gibi rakipleri bile şimdiden yerel çalışan ( yani rosettasız doğrudan çalışan) yazılımlar üretmişler, bu meydanı Autodesk boş bırakmak ve böyle rakiplerine kaptırmak istemez diye düşünüyorum, umarım yanılmam 😏.

Lafı çok uzatmadan, bu konuyu merak edenlere yardımcı olmasını umarak hazırladığım videoyu da buraya ekleyeyim;


Videoda da görüldüğü üzere Fusion 360 M1 işlemcili MacBook Pro’da gayet stabil ve hatta hiç takılmadan çalışıyor. Her şey gayet düzgün ve olması gerektiği gibi. Makine kendi GPU’su ile render alırken de gayet zorlanmadan dakikalar içinde hiç de hafif sayılmayacak işlemleri oldukça performanslı bir şekilde yerine getirdi. Ancak normalde çalışırken hiç sesini duymadığınız fan sesi ağır render yükü altında gayet duyulabiliyor (eh o kadar da olur). Ancak o da çok düşük bir süre ve ayrıca zerre ısınma yok, makine bildiğiniz soğuk çalışıyor.
Özetle harici bir ekran kartına şimdilik ihtiyaç yok gibi. Gayet memnun edecek. Zaten Fusion 360’ın cloud render özelliği sayesinde yerel grafik içlemciye zaten hiç gerek kalmıyor.

Bu testi başarıyla geçen M1 işlemcili MacBook’u, bir de Blender ile test etmeyi düşünüyorum. Bu da rosetta ile çalışacak elbette. Tüm bunların kıyaslamasını da yerel çalışan Cinema 4D ile yapacağım.

Bu konu hakkında yazabileceklerim şimdilik bu kadar. Zaten hazırladığım video merak edilebilecek bir çok kilit noktayı gerçek bir test ile gözler önüne seriyor.

Biraz da bilgisayarın kendisinden bahsedeyim. Aslında bu bilgisayar için bir kutu açılış videosu düşünüyordum ancak kelimenin tam anlamıyla hazırlıksız yakalandım 😅 Bilgisayarın siparişinin üzerine 1 ay bekleme süresi veren Apple 🤯 teslimat gününden 5 gün önce makinemi bana ulaştırmayı başardı 🥳 Ben de dayanamayıp kutusunu açtım doğal olarak 🤷‍♂️😄

Telefonum ile bir kaç video çektim anı olsun diye 🤦‍♂️😅 onlar da burada.
👉 https://twitter.com/emrahserdaroglu/status/1359830615701520384

M1 işlemcili yeni MacBook Pro gayet iyi bir cihaz. Hafif, dayanıklı gövdeli ve oldukça şık. Performansına görüldüğü üzere diyecek hiç bir şey yok. En ağır 3D uygulamaları bile kaldırabilecek düzeyde. Genel olarak kullanımı o kadar akıcı ki, bir tablet / telefon kullanıyormuşsunuz gibi. O kadar pürüzsüz ve kolay. Kullanımı iç güdüsel olarak çözebileceğiniz şekilde optimize edilmiş.
Üzerindeki TouchBar’ı başıma bi iş gelmeyecekse, herkesin aksine sanırım ben sevdim 🤔😏😄

Makine tamamen sessiz. Çok ağır render vs almıyorsanız, video işlerken bile ses duymuyorsunuz. Fan genel olarak çalışmıyor, çalışmak zorunda kalmıyor. Tık yok. Ayrıca soğuk bir makine. Zerre ısınmıyor.

Ve pil performansı, evet kesinlikle o testlerde izlediğiniz kadar iyi. Tüm render testleri, video işleme ve upload işlemlerini sadece bataryasından güç alarak yaptım. Yani %100 dolu batarya ile 7 – 8 saatlik yoğun kullanımdan sonra %35’e ancak düştü. Performansından da bir şey kaybetmedi ve hiç şarja takmadım. Gayet başarılı.

Şimdilik diyeceklerim bunlar. Aklınızda bu makineyi almak var ise çekinmeden önerebilirim. Diğer tüm teknolojiler bu mimarinin yanında sanki “Tesla’ya kafa tutan dizel kamyonet” gibiler. 🤷‍♂️🤣

Apple Silicon mimarili M1 işlemisine sahip yeni nesil MacBook bilgisayarlar bence kesinlikle birer fiyat performans canavarı. Şu an için bu bilgisayarların eline su dökebilecek bir bilgisayar yok. 💯

“iyi diyorsun da abi sen bunları nereden biliyorsun, bize de öğret” demek istiyorsanız, tasarım, fikir / ürün görselleştirme hakkında yardıma ihtiyacınız var ise, bir yerlerden başlamak istiyorum akla fikre yönlendirmeye / önerilere ihtiyacım var diyorsanız bana şuradan ulaşabilirsiniz 😃 https://superpeer.com/emrahserdaroglu

sevgiler ✨
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s