Captain Kirk (kelimenin tam anlamıyla) Uzayda!

Bu sefer gerçekten uzayda. Uzay Yolu dizisinin unutulmaz kaptanı Kaptan Körk ( Captain Kirk )’ü canlandıran William Shatner, Jeff Bezos‘un sahibi olduğu Blue Origin roketlerinden biriyle gerçekten uzaya gönderildi.

90 yaşındaki Shatner yani Kaptan Körk, bu mini uzay yolcuğulu macerasının dönüşünde yaşadığı deneyimi Jeff Bezos’a anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Bu bence müthiş bir an.

Şimdi “babasının hayrına mı yaptı yeaaa” diyerek olayın esas noktasını anlamayanlar olacaktır elbette. Onları şuraya alalım.

Devam edelim.

Uzay çağının ve yarışının yeni başladığı yıllarda ekrana gelen Uzay Yolu dizisi, her ne kadar ekrana ilk girdiğinde büyük kitleler tarafından değeri anlaşılamamış olsa da, ilerleyen zamanlarda büyük bir hayran kitlesine erişmiş ve adını hem Amerikan hem de Dünya tarihine kazımış bir yapım.

Uzay Yolu’nun yaratılıp ekrana koyulduğu yıllarda yani 1960’larda, Amerika Rusya ile derin bir uzay yarışı içindeydi. İnsanlık ilk defa uzaya uydu fırlatmış, insan göndermiş, Ay’a ulaşmak için üstün bir çaba içindeydiler. Aslında askeri amaçları olan kıtalar arası balistik füze geliştirme çabalarını “barışçıl” bir kılıfa sokmaktan başka bir şey değildi bu teknolojik sidik yarışı. Ancak bu yarışı kazanmak çabası için geliştirilen teknolojiler bize ileride; mikro işlemcileri, masa üstü bilgisayarları, internet’i, uydu iletişimi ve daha kolay canlı yayınları, GSM’i, yazılım dilleri vb saymakla bitmez teknolojileri kazandırdı. Sovyet Rusya’nın dağılmasının ardından da uzay yarışının sovyet cephesinde geliştirilen uzay teknolojileri Amerika’ya aktı. Amerikalılar’dan o yıllarda bile fersah fersah ileride olan roket motoru teknolojileri, soyuz kapsülü, uzay istasyonu yapma becerileri, çeşitli ve daha akıllıca tasarlanmış mikro işlemci teknikleri ve uzay robotu becerileri gibi beceriler Amerika’nın eline geçti. Bu bilgileri Mars roverlarında NASA tarafından kullanıldığını görüyoruz, Rusların roket teknolojilerini de bugün SpaceX ve Blue Origin gibi firmalar modern teknolojileri de kullanarak geliştirip hakkını vererek kullanıyorlar.

işte 60’lı yıllardan günümüze uzanan bu serüvende, bize teknolojik olarak da tutarlı kalmaya çalışan bir bilim kurgu uzay macerası yaşatan Star Trek dizisindeki Atılgan (Enterprise) uzay gemisinin şu anda 90 yaşında olan kaptanı James Tiberius Kirk ( William Shatner) bu yazıyı yazdığım gün uzaya çıktı.

https://twitter.com/JeffBezos/status/1448270647788986370/


Keşke Mr. Spock rolünü oynayan Leonard Nimoy da bunu görebilseydi ve hatta uzaya Shatner ile birlikte çıkabilselerdi. 🖖 mene sakkhet ur seveh / live long and prosper.

Hatta derim ki keşke Sadri Alışık da bu günleri görebilseydi. Turist Ömer. Neden mi? Çünkü gayrı resmi de olsa, Star Trek’in beyaz perdeye ilk uyarlaması Turist Ömer Uzay Yolunda filmidir(1973). Star Trek’in ilk resmi filmi ise 1979 yapımıdır.

Hatta Sadri Alışık sadece bu günleri görmekle kalmayıp, kendi uzay havacılığı – turizmi firmalarımızla uzaya şimdiden yolculuk edebilir olsaydı. Buradan bir kere daha Amerika’nın önde gelen uzaya havacılığı firmalarınan SNC, Sierra Nevada Company‘nin sahiplerinin Fatih ÖzmenEren Özmen olduğunu hatırlatmak isterim ( e Türk olduklarını ayrıca belirmeme gerek yok değil mi?) . Bu firma eminim bir kaç kere ülkemize gelmek istemiştir. Bilemeyiz. Ancak bu gibi firmaları ve kişilerimizin değerini bilecek bir topluma evriliriz diye dilemekten ve ummaktan başka bir şansımız yok şimdilik. Ancak en kısa zamanda bu kültüre ulaşmamızı umuyorum.

Çünkü ne demiş Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk?

“Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir. Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, batıdan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.” – Eskişehir 1936.

İstikbal Göklerdedir arkadaşlar. nokta.

https://twitter.com/JeffBezos/status/1448270647788986370?s=20
https://youtu.be/uEhdlIor-do
https://twitter.com/thesheetztweetz/status/1448310015232811009
https://twitter.com/Mike_Seeley/status/1448307330861441037
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Origin
https://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Bezos
https://blog.havacilikpsikolojisi.net/ataturk-ve-havacilik/
https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Race#:~:text=The%20Space%20Race%20was%20a,nations%20following%20World%20War%20II.
https://en.wikipedia.org/wiki/Star_Trek
https://en.wikipedia.org/wiki/William_Shatner
https://en.wikipedia.org/wiki/James_T._Kirk
https://tr.wikipedia.org/wiki/Turist_Ömer_Uzay_Yolunda
https://tr.wikipedia.org/wiki/Sadri_Alışık
https://www.sncorp.com
https://en.wikipedia.org/wiki/Sierra_Nevada_Corporation
https://en.wikipedia.org/wiki/Eren_Ozmen
https://en.wikipedia.org/wiki/Fatih_Ozmen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s