Cinema 4D ile M1 işlemcili MacBook Pro’da Render Testi

Apple’ın yeni nesil M1 işlemcilerine sahip bilgisayarlarını tanıttığı görsellerde; yerel, yani rosetta uyumlaştırıcısına ihtiyaç duymadan çalışacağı duyurulan Cinema 4D uygulamasını kendimce test ettim. M1 işlemcili MacBook Pro diz üstü bilgisayarımda gerçekleştirdiğim bu testte, 90 frameden oluşan 3 saniyelik basit bir animasyon oluşturup, bunu M1 işlemcisinin içindeki GPU’ya teslim ederek sonucu bekledim. Tabii bu işlem sürerken bir de kısa video hazırladım.

Toplamda 3 saniye süren animasyonu M1 işlemci, 1920x1080p çözünürlükteki 90 kareyi tek tek render ederek 54 dakikada hazırladı.

Cinema 4D eğlenceli bir yazılım. Potansiyeli ve marifetleri yüksek. Ancak öğrenmeye zaman ve para harcamaya değer mi diye bir düşündüğümde cevabım ne yazık ki hayır oluyor.
(Buradaki fiyatı yanlış görmüyor isem güncel fiyatı 29bin küsür TL)

Eğer sıfırdan bu tarz bir yazılımı öğrenerek 3D dünyasına giriş yapacak, modelleme, animasyon vs üretecek bir hobi ya da meslek edinmek istiyorsanız, hemen hemen aynı zorlukta ama daha marifetli ve en önemlisi ücretsiz bir yazılım olan Blender‘a zamanınızı ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Üstelik Blender; Mac, Windows ya da Linux farketmeksizin hemen her makinede rahatlıkla çalışabiliyor.

Gelecek test sanırım Blender ile ilgili olacak.

Şimdilik bu kadar. Fusion 360 ile yaptığım render testine de bir göz atmak isterseniz, buyrun: https://sosyalmekan.wordpress.com/2021/02/13/m1-islemcili-macbook-pro-makinede-fusion-360-ile-3d-render-almak/

Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s